Yemek kalmadı

TDP Başkanı Çakıcı; “GSMH büyüdü ama benim cebime düşmedi”.
TDP Başkanı Çakıcı; “GSMH büyüdü ama benim cebime düşmedi”.

Başbakan Küçük ; “Senin cebine, benim cebime düştüğü gibi gani ganisi düştü. Ben maaşımı biliyorum. Sende maaşını biliyorsun”.

Maliye Bakanı Tatar; “KKTC uçuyor. Beşir Atalay beni takdir ediyor”.

Güzelyurt spor kompleksi açılışı;

Eğitim Bakanı Dürüst; “Kıbrıs Türkünün refah seviyesinin yükseltilmesi yönündeki çabalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Kıbrıs Türkü her koşulda Türkiye’yi yanında bulacağını bilmeli”.

Türkiye Başbakan yardımcısı Beşir Atalay; “KKTC ekonomisinin iyiye gitmesi çok önemli. Kıbrıs Türk halkının layık olduğu kalkınma düzeyine ulaşabilmesi için KKTC hükümetiyle el birliğiyle çalışmayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Nitekim bu çalışmalar meyvesini vermekte. Ülke çapında ekonominin güçlendiğini ve refahın arttığını memnuniyetle görüyoruz. Bu bağlamda kalkınmasına özel önlem verdiğimiz Güzelyurt bölgesinde böyle güzel bir yatırımın hayat geçirilmesi ayrıca memnun etmiştir”.

El-Sen grevi. Elektrik krizi.

Başbakan söz verdi. Özerkleştirme yapılacak.

El-sen; “Hükümet imzasına sahip çıksın”.

BES; “Başbakan iki maaşın ödeneceği sözünü verdi”.

Başbakan; “İki maaş taahhüdünde bulunmadım”.

Cumhurbaşkanının kefilliğinde grev 60 gün ertelendi.

Sonuç; Sorunlar olduğu yerde duruyor.

Suçlu; Aylardır maaş alamayan belediye çalışanları.

Karma köy Pile de bir Kıbrıslı Türk polis tarafından gözaltına aldı.

Hükümet kalabalık bir ekiple Pile de.

Pile halkı sorunlarını anlattı.

Başbakan “Pile için alınması gereken tüm tedbirler alınacak. Pile halkı rahatlatılacak. Kendilerini yalnız hissetmeyecekler”.

Yaklaşık bir ay sonra Pile muhtarı; “Başbakan ve Bakanlarımız bizzat buraya gelip açıklama yaptılar. O zaman bir bakanlar kurulu kararıyla Rumların yaptığı gibi bir statü değişikliğine gidemezler mi? Bunları niye yapmıyorlar? Bize her zaman siz özel statüdesiniz deyip geçiştiriyorlar. Rumların bizden farkı ne? Tek fark devletlerinin onlara sahip çıkması, sahip çıkmak sözle olmaz icraatla olur. Toplayın Bakanlar Kurulu’nu Pile Türk halkına nasıl sahip çıktığınızı gösterin”.

Din görevlileri cübbeleri ile eylemde. “Münhal açıyoruz. Telefonlar geliyor. Daha az bilgisi olan insanları istihdam etmemizi istiyorlar. Daha sonra da halk bu imamlar bilgisiz diyor. Dine siyaseti karıştırmayın. Normal kamu görevlileri gibi kadro istiyoruz”.

Benzinciler süresiz grev başlattı. “üç aydır derdimizi anlatamıyoruz. Yeni benzin istasyonu izinleri verilirse hepimiz batacağız. Ülkemizdeki istasyon sayısı Avrupa standartlarının üç katıdır”.

Yani kısacası sorun çok. Bunları örnekleyerek daha da çoğaltabilirim. Sorunları görmezden gelerek veya ince hesaplarla öteleyerek devamını sağlar ve daha da büyütürsünüz.

Bu noktada yeri gelmişken bir hikâyeyi anlatmak isterim; Koskocaman bir saray. Saray da akşam yemeği. Gel gör ki mutfakta yemek kalmamış. Kral yemek gelmedikçe misafirlerini oyalıyormuş. Hikâye üstüne hikâye anlatıyormuş. En sonunda aşçıbaşını çağırıp yemeklerin neden hala gelmediğini sormuş. Aşçıbaşı Kralın kulağına fısıldamış “Yüce Kralım mutfakta yemek kalmamış. Siz hikâye anlatmaya devam edin”.

:

:

:

: