Diaspora meselesi…

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu geçen hafta Londra’da idi. İngiltere Kıbrıs Türk halkı açısından önemli bir ülke.
Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu geçen hafta Londra’da idi.
İngiltere Kıbrıs Türk halkı açısından önemli bir ülke.

Niye?
Her şeyden önce Türkiye ve Yunanistan ile birlikte Kıbrıs’ın üç garantöründen birisi…
Sonra, eski müstemlekesi Kıbrıs’ın 1960’da bağımsızlığını kayıtsız şartsız kabul etmeyen bir ülke. Başka konular dışında adada iki hem de egemen üs bölgesini o zamandan bu yana elinde tutuyor İngiltere.

Bu üsler hem İngiltere toprağı, devlet gibi hava sahası, kıta sahanlığı ve de deklere edilmemiş olsa da münhasır ekonomik bölge ilan edebilme hakkına sahip hem de İngiltere’nin AB’ye dâhil ettirmediği, AB dışında bıraktığı tek toprak parçası…

Yeter mi?
Yetmez…
İngiltere, bilhassa Londra Kıbrıs Türk halkı açısından çok ama çoook önemli. Çünkü Kıbrıs’ta yaşayan toplam Kıbrıs Türk nüfusundan fazlası orada yaşıyor.
KKTC’nin nüfusu ne? 265,000
Kaçı Kıbrıs Türkü? Hadi, vatandaş oldular kökeni karıştırmak abestir deyip tüm nüfusu “Kıbrıslı” varsayalım…

Rum kesiminde kaç Kıbrıs Türkü yaşıyor? Birkaç elin parmağı kadar…
Yani, ister sağdan sayın ister soldan sonuçta Kıbrıs Türk halkının nüfusu İngiltere’de yaşayan birinci, ikinci ve üçüncü nesil Kıbrıslı Türk sayısının anca yanaşıyor, geçemiyor.
Cumhurbaşkanı Eroğlu açıkladı ziyaret sırasında. İngiltere’de toplam 300,000 üzerinde Kıbrıs Türkü, 200,000 civarında da Türkiye Türkü yaşıyormuş.

Ya Türkiye’de yaşayanlar?
İddialara göre birinci, ikinci ve üçüncü nesil toplamı 500,000 üzerinde… Mersin, Tarsus, Adana, İzmir, İstanbul ve tabii Ankara’da yüzlerce Kıbrıslı Türk aile yaşamakta…
Avustralya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde?
Larnakalı Türkler’in çok etkin bir derneği var Avustralya’da, bilmem haberiniz var mı?

Radyoları var…
Dış Türklerle ilgili birimi nihayet bu yıl kurumsallaştırmaya başladı KKTC hükümeti. Tebrikler. Geç de olsa bir şeyler yapılmaya başlandı. Öyle birkaç senede bir toplanan ve “ben, sen, o, bir de bizim oğlan, bizim oğlanın arkadaşı” tarzında toplanan (bir kez de ben katıldım o toplantılara) hep birlikte yiyelim içelim toplantılarını boş verirsek, adı ne olursa olsun Kıbrıs Türk yönetimi Kıbrıs Türk diasporasıyla sadece ve sadece “Yahu adaya yatırım yapsalar ya” çerçevesinde sevip, saymıştır. Yatırım yapanlar da, istisnalar haricinde, yerel kurtlar tarafından kısa zamanda yok edilmiş, geri püskürtülmüş, mevcut saadet zincirine tehdit oluşturması başarıya men edilmiştir.

Sonuçta ticaret, siyaset ve akla ne gelirse adadaki ağa babalarla kısıtlanmış o ağa babalar da her alanda alabildiğince hamaset içerisinde “Uyu yavrum uyu” şarkısını hep birlikte halka öğretmişlerdir.

Var mıdır bir başka ülke diasporası kendisinden kat be kat büyük olsun ama diasporanın o ülkeden uzak tutulabilmesi için her türlü önlem alınsın? İsrail mi? Ermenistan mı?
Bakın, adamlar yetkin insan kaynağının ülkeye akıtılabilmesi için özel yasalar çıkarıyorlar. Almanya’da, ABD’de etkin ekonomik veya siyasi pozisyondaki kişileri bir gecede vatandaş yapıp merkez bankası başkanı bile yapabiliyorlar. Niye? Salak olduklarından mı? Diasporanın egemenliğine girmekten hiç mi korkmamaktadırlar? Yoksa öyle bir korkuları yok mudur?

Bizde durum ne?
Hatırlayın CTP-DP hükümetini? Ne o9lmuştu? DP çok istediğinden değil belki de sadece kendi iç dengeleri dolayısıyla dışarıdan atamıştı koalisyon hükümetindeki bakanlarını (Serdar Denktaş hariç tabii ki).

Ne olmuştu?
Meşhur “Ecevit düzenlemesi” nedeniyle koalisyon sona erinceye kadar meşruiyeti tartışılmıştı hem DP’li bakanların hem de bakanlar kurulunun. Niye? Çünkü anayasadaki o “Ecevit düzenlemesi” nedeniyle KKTC’de milletvekili olmak için en az üç yıl adada “aralıksız” ikamet etmek gerekiyor. Meclis dışından bakan olmak için ise, çoğu ülkede olduğu gibi, milletvekilliği seçilebilme yeterliliğine sahip olmak gerekiyor.
Kısaca, adada siyaset sadece ve sadece en az üç yıl adada kesintisiz ikamet edenlere ait bir vatandaşlık hakkı. Siyaset de dönüp ekonomiyi besliyor, al gülüm ver gülüm sistemi…
Sonra? Siyaset tıkanmış şikâyeti… Giden ayni, gelen ayni, sadece isimler değişiyor…

Kardeşim Ankara’nın parasıyla kendi aranda bir oyun oynuyorsun, kimse karışmasın diye her tarafı zincirliyorsun sonra da yurt dışındaki Kıbrıs Türk varlığı ile bütünleşmek, bir olmak falan edebiyatı yapıyorsun…

Hadi canım sende…

:

:

:

: