Yaza veda ederken

MEDITERRANEAN GARDENER
MEDITERRANEAN GARDENER
By Serdar Arapoğlu

Nihayet bahçemiz sıcak yaz günlerinin rehavetinden kurtuluyor.Sıcak havaların serinlemesi ile bitkiler derin bir nefes alıp kendilerine gelecekler ama burada sizin de devreye girip buna katkınız olması gerekiyor.
Bahçe severlere bu serin havalarla birlikte bahçede daha fazla zaman geçirme şansı doğuyor. Evet kendinizi bahçeye atma zamanı. Yapılacak çok işler var ama bunun üstesinden basit yöntemlerle gelebilirsiniz. Ben bu konuda size bu basit yöntemleri anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.
Belki de şu anda bahçeniz hoş bir görüntüye sahip değil .Ama ümidinizi hemen kırmayın. Öncelikle yaz döneminde sık sulamadan dolayı çıkan yaz otlarının temizlenmesi ile başlayın. Kuruyan dalları budayıp temizlemeniz ve çok solmuş kurumuş yaprakları ve çiçekleri ayıklamanız gerekiyor. Yalnız budama yaparken çok derin budama işlerine girmeyin. Güzel bir görüntü vermeyen ve tazeliğini yitiren bu çiçekleri şekillendirin. Onları iyice bir temizleyin ki yeni çiçeklere yer açabilesiniz. Bunlar ayıklanmadan bitkilerin toparlanmasını sağlayamazsınız. Bu bakımla bitkilerin daha erken tomurcuklanmasını sağlarsınız.

GÜBRELEME
Bitkilerimiz çok ağır şartlardan geçerek (sıcak susuzluk haşeratlar) sararmış solmuş durumda yazı atlatırlar.Şimdi güçlenmeye ihtiyaçları var. Toprağa vereceğiniz bitki besini ile onları toparlayıp güçlendirebilirsiniz. Ayrıca kış ayına da şimdiden hazırlanmanız için bu aylar sizin son şansınız. Bu aylarda yapacağınız vitamin takviyesi ile bitkileriniz soğuk havaya ve dona karşı daha dayanıklı olacaktır. Özellikle Bu dönemde azot fosfor ve potasyum içeren gübreleri seçmelisiniz. Eğer sararmış ve solmuş bitkileriniz çoğunlukta ise bunların yanında bakır ve demir vitaminini de kullanabilirsiniz. Böylece renklerini alıp tekrar canlı hallerine geri döneceklerdir.

MEYVE AĞAÇLARINI GÜÇLENDİRME
Bütün bu şartlardan sadece çiçekleriniz değil meyve ağaçları da olumsuz etkilenir.Fakat meyve ağaçları daha güçlü olduklarından dolayı bunu daha az yansıtırlar.
Bahçeye yaptığımız yanlış işler bütün bitkilere olumsuz yansıdığı gibi meyve ağaçları da bundan nasibini alır. Sıcak saatte sulama , çok sulama veya az sulama buna bir de toprağın verimsizliği eklenirse meyve ağaçları da olumsuz görüntüsünü yansıtır. Bu durumda onları acilen toparlamalıyız. Bunun için gereken en acil müdahale magnezyum çinko demir elementleri içiren gübre takviyesi yapmanız gerekir. Meyve ağaçları özellikle yazda birçok istilaya uğrar. Yaprak döken meyve ağaçlarında (şeftali ,kayısı ,elma erik v.b.) uyuz ve beyaz sinek sorunu baş gösterir. Bu sorunlar için er 10-15 gün arası yaprak gıdası da takviye ederek ilaçlama yapmanız gerekir. Turunçgillerde ise Mayıs ayı itibarı ile başlayıp Ağustos sonuna kadar Akdeniz sineği ve galeri güvesi salgını baş gösterir. Ağaçların yaprakları kıvrılıp üzerlerinde delikler ve lekeli bir kuru sıvı izi oluşur. Bu salgının önüne geçmek için bu aylarda 10 günde bir ilaçlama ve gıda takviyesi yapmalısınız.

ÇİMLERİN BAKIMI
Eylülde olmamıza rağmen havalar halen daha sıcak. Sulamayı sabah erken ya da akşam güneş çekildikten sonra yapmaya devam edin. Çiminizi henüz çok kısa kesmeyin. Çimlerinizde mantar hastalığı ve sararma varsa bir bahçe uzmanına veya bize danışabilirsiniz.
Sararmış çimlere kükürt demir vitamini ile müdahale edebilirsiniz. Bu takviye ile kısa sürede kendilerine gelirler. Bunun uygulamasını yaparken önce çiminizi kesiniz, sonra çimin toparlanması için birkaç gün veriniz. Çim toparlandıktan sonra iyice sulayınız . Vitamin gerekiyorsa ilaçlama işlemini de yaptıktan sonra 2-3 gün su vermeyiniz. Bu sayede attığınız ilacın ve vitaminin işe yaramasını sağlarsınız.

SONBAHARDA ÇİÇEK SEÇİMİ
Herhalde bu kadar bakımdan sıkılmışsınızdır.Biraz da bahçemizi güzelleştirmeye ne dersiniz. Bu dönemde sezon çiçeklerine kavuşuyoruz. Hercai menekşe ,petunya, dildamak, gazanya , çin karanfili v.b. ile bir başlangıç yapıp bahçenizi renklendirebilirsiniz. Tabi bu aylarda sizi en fazla heyecanlandıracak soğanlı bitkilerin dikimi olsa gerek. Muhafaza ettiğiniz yerden soğanlı bitkileri çıkarıp ekmeye başlayabilirsiniz. Bunu yaparken kurumuş, küflenmiş içi boşalmış olanları ayırın. Onlarla boşa zaman ayırmak istemeyiz. Soğanlarımızı ekerken önce toprağınıza torf toprak karıştırıp birkaç gün bekleyiniz daha sonra açtığınız çukura çok az kum koyup soğanın uç kısmı yukarıya gelecek şekilde ve az da olsa ucunun toprak üzerinde kalmasına dikkat ederek örtünüz.
Hep söylemişimdir bahçenizi yaratırken yeni maceralara açık olun . Ama soğanlı bitkileri seçereken özellikle iklimimize uygun olanları seçmeniz gerekir. Bunların bazılarına örnek verecek olursak nergizler, top laleler ,frezyalar,irisler,sümbülleri gösterebiliriz.

Herhangibir sorunuzda bize danışabilirsiniz e-mail serdar@medgardener.com
Tel 0542 881 29 80-0533 834 29 80

:

:

:

: