Kadınca…

Kadınların olmadığı bir dünya renksiz ve tatsız olurdu değil mi? Ben de bugün bizden söz etmek istiyorum.

Kadınların olmadığı bir dünya renksiz ve tatsız olurdu değil mi? Ben de bugün bizden söz etmek istiyorum.

Biz kadınlar güzel olan her şeyden çok hoşlanırız. İnceliklerden, duygulardan ve başarılardan… Bir demet kır çiçeği ya da bir gülle, kolayca gönlümüz alınır; dünyalar bizim olur. Erkekler bizi anlamadıklarını iddia etseler de aslında kolay olduğumuzu savunuruz. Bizi anlamak için biraz gayret yeter, diye düşünürüz de yine de “ Kadınlar Venüs’ten, erkekler de Mars’tan” dır deriz…  Ne de olsa farklı kutuplardanız, bunu kabul etmek gerek. Aslında bu farklılıklar kadınla erkeği birbirine çeker…

 

Kadınlar, çok duygusal olmalarına karşın her konuda erkeklerden daha dayanıklıdırlar. Yapılan araştırmalara göre: Kadınlar sabırlıdırlar… Pratik zekaları daha gelişmiştir… Üzüntülere ve hastalıklara karşı daha dayanıklıdırlar… Kaba güç yerine duygusal zekalarını daha çok kullanırlar…    

 

Bildiğiniz gibi sadece köşe yazarlığı yapmıyorum. Bizim kanalımızda “ADA Sanat” program sunucusu olmak, hayatıma hareket kattı, renk getirdi… Zaten her zaman sergileri, konserleri, kültürel etkinlikleri izlemekten büyük haz alan biriyim. Şimdi sosyal etkinliklerde ve çevreyle iletişimlerimde daha yoğun çalışmalar yapıyorum.

 

Geçen hafta DAÜ Rektörü Sayın Ufuk Taneri ile DAÜ Atatürk Araştırmaları Merkezi Başkanı Sayın Hasan Cicioğlu’na nezaket ziyaretine gittim. Ufuk Hanım’la tanışıklığımız çok eski yıllara dayanır… Hasan Hocamla da 10 Kasım Atatürk programı için görüştük.

                 

Kadınlar, birbirini kıskanır derler ama bence hepsi değil… Kendine güveni olan kadınlar, kıskançlık yerine hemcinsleri ile gurur duyar, diye düşünüyorum. Nerede başarılı bir kadın görsem onunla tüm kadınlar adına övünürüm. Sadece güzelliği ve şıklığı ile dikkat çekmek yerine; aklı, bilgisi ve başarılarıyla ön plana çıkan kadınlara hayranım.

 

Ufuk Hanım, yeşil takımlar içinde çok zarifti gerçekten. Biblo gibi bir güzellik… Kendisine götürdüğüm beyaz güller de yeşil kurdelelerle süslüydü… Doğrusu birbirlerine çok yakışmışlardı…Çok hoş görünüyorlardı... Biz kadınlar, güzelliğe ve uyuma çok önem veririz…

 

Sayın Taneri, son derece sade, kendine güvenli ve güler yüzlüydü… İçten bir ev sahibesi edasıyla bizi karşıladı. Elbette yirmi iki yıl bir üniversitede çalışmışsanız, A dan Z ye her konuda deneyiminiz, bilginiz ve öngörüleriniz vardır.

 

Aslında bulunduğunuz yere layık olmak, konumunuzu  korumak hiç de kolay değildir. Ufuk Hanım bende, kendine son derece güvenen, sorumluluk bilincine erişmiş, harika bir hanımefendi izlenimi bıraktı. Sohbet boyunca, adeta kadife bir eldiven içinde çelik bir elmiş gibi güçlü göründü. Görüşleriyle, konuşmalarıyla ben (kendileriyle) kıvançlandım; KADIN olmanın gururunu ta yüreğimde duydum. Kendilerine bu gerçekten çok zor görevinde, özellikle erkekler dünyasındaki rekabette, sonsuz başarı dileklerimi tekrarlıyorum.     

 

Kadın hakları der, dururuz… Hak verilmez alınır. Toplumda kadın bilinci geliştikçe, toplum daha çağdaş olacaktır. Atatürk, toplumsal gelişmenin kadını aydınlatmaktan geçtiğini; bilinçli annelerin yeni nesilleri daha güzel yetiştirebileceğini defalarca tekrarlamıştır. O’nun Türk kadınına yasalarla verdiği haklar, o yıllarda daha Avrupa’nın pek çok ülkesinde yoktu.

 

Elbette önemli olan, kadınların sahip oldukları hakların ne kadar bilincinde oldukları ve bunları gerçek hayatlarında, ne kadar kullandıklarıyla yakından bağlantılıdır. Bu konuda, Kuzey Kıbrıs Türk kadını kabul edelim ki çooook ilerdedir. Bunun asıl nedeni şudur… Bizim toplumumuzda kadın çok iyi eğitim almıştır… Haklarının ne olduğunu bilir ve son derece bilinçlidir… Bugün, topluma baktığımızda en yaşlı kadınlarımız ya emekli öğretmendir, ya bankacıdır… Mutlaka bir yerlerde memurluk yapmıştır… Ve en az lise mezunudur.

 

Ülkemizde Meclis Başkanımız kadındır, Milli Eğitim Bakanımız kadındır. Mecliste iki milletvekilimiz de (bence çok az) kadındır. Çeşitli okullarda ve devlet dairelerinde müdürlerimiz de kadındır. Ne mutlu bize…

 

Kadın olmak bize çok sorumluluk yüklese de ben kendi adıma KADIN olmaktan gurur duyuyorum. Bilinçli, kendine güvenli, hayatın içinde duruşuyla saygı uyandıran başarılı kadınlar…

 

Hayatı kolaylaştırmanın yolu: Toplum bilinci gelişmiş, kültürlü, ne istediğini bilen kadınların her geçen gün çoğalmasından geçer.

 

Unutmayalım ki:

 

O KADIN Kİ :

Kızımızdır…

Kardeşimizdir…

Eşimizdir

Arkadaşımızdır

Annemizdir…

 

Biz kadınlar hayatın anlamıyız aslında… Beyler, kabul ediniz ki, biz olmasaydık  hayatınız çok anlamsız olurdu…

 

Saygı ve sevgileriniz bizimle olsun efendim…

 

:

:

:

: