Cumhurbaşkani adaylarina tekrar!

Ne kadar da asil bir Cumhurbaşkanlığı kampanyası yürürtüyor adaylar! Özellikle yeni adaylar, ilk kez aday olanlar!
Ne kadar da asil bir Cumhurbaşkanlığı kampanyası yürürtüyor adaylar!
Özellikle yeni adaylar, ilk kez aday olanlar!
Hep söyledikleri bangonun kazanacağı ifadeler!
Fikir yok, yaratıcılık yok, öneri yok!
Hep dilenen, arzulanan, beklenilenleri anlatıyorlar!
İyi de bu ağızla seçmen konuşmalı.
Aday ortaya zehir gibi önerilerini atmalı ve bunları nasıl gerçekleştireceğini anlatmalı!
Önce aşağıdaki yazıma bir göz atalım,
Sonra bizim adaylar Kıbrıs konusunda nerede saklanıyorlar değerlendiririz!
‘’KIBRIS ÇÖZÜMSÜZDÜR, ÇÖZÜMSÜZ KALACAKTIR !
1963 ten bugüne 51 yıl, 1974’ten beri 40 yıl.
Olmuyor, olmuyor, Kıbrıs sorunu çözülmüyor, anlaşmaya , uzlaşmaya ulaşılmıyor!
Bu Kıbrıs sorunu bugün hangi tarafların öncelikli meselesedir, kimlerin acil netice alınması gerekenler listesindedir? İlgili taraflara, hükümetleri ve yöneten güçleri açısından bir göz atsak ortaya ne çıkar?
Kıbrıs Rum Yönetimi, Güney Kıbrıs, namı diğer Avrupa Birliği tam üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti; algılmaları 1974’teki kayıplarını geri almadan çözüm olamaz, nasıl o gün yok olan bütün varlıklarını yıllar içinde yeniden inşa etmişlerse, ekonomik mücizeler yaratmışlarsa, AB’lere üye olmuşlarsa, bugün de Kıbrıs sorunu sürse dahi önlerinde ne engel var ki?
Ekonomik krizi iyi yönetiyorlar ve AB ile daha uyumlu ve daha reel sektör ağırlıklı endüstri ve hizmetlerle kriz öncesine oranla daha da dayanıklı bir kamu ve özel modeli inşa ediyorlar.
Bir yılı tamamlamakta olan yeni başkan makamında pek de baskı altında değil, Doğu Akdeniz, Ortadoğu, hatta Kafkaslar, Rusya Federasyonu ve İsrael ilişkileri ballı börek.
Doğal Gaz mı dediniz,?
NE ALA, O DA BIR ŞEKİLDE VE KESİNLİKLE KENDİ KONTROLLERİNDE EN UYGUN ZAMAN VE ŞEKİLDE, EN STRATEJİK ORTAKLARLA DEĞERE DÖNÜŞECEK.
Maddi değer, Stratejik değer, Denge değeri, Güç değeri olarak.
DOĞAL GAZIN MUHTEMEL VARLIĞI VE SPEKÜLE EDİLEN MIKTARI bile daha şimdiden Güney’e yeni stratejik ortaklar. ABD, İsrail, Mısır, Lübnan ve uzaktan ilgilenen Ruslar, Çinliler daha kimler kimler.
Bekletilse ne olur, belki de değeri ve önemi daha da artar!
Yani Güney’e Kıbrıs sorununu şekillendirmesine etken olacak ne iç, ne dış, ne maddi ne manevi, ne komşu ne uzak baskısı yok.
Kaldı ki, Rum seçmenlerinin çoğunun algılamaları bu konuda neredeyse revanşist ve herhangi bir Rum Yönetimi’nin ve liderinin Kıbrıs konusunda yapacağı her uzlaşma adımı çok kırılgan dengelere sürüklenmesine neden olabilir ve olacak.
Annan Planı hamlesinin Güney’de siyasi partileri nasıl öğüttüğünü görürsek, başta Anastasiadis’in ve Rum Liderlerin çözüm hamlelerine isteksizliklerinin nedenini okuruz!
Dahası da var, hele Güney’deki iktidarların her zaman bir tripot (üçayaklı) güç ortaklığının koalisyonu olduğunu hatırlarsak,
Buyrun;
KİLİSE’YI NASIL MEMNUN EDECEĞİNİZİ,
Kendilerini Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kahraman kurucuları olarak kabul eden ESKİ MUHARİP ÖRGÜTLER’ i ‘tavize’ OHİ demekten nasıl durduracağınızı,
Oligarhlardan çok uluslu şirketlere kadar, her renk para ve güç işbirliğindeki , eski, yeni, SERMAYE GÜCÜ’nü anlaşmaya neler karşılığı ikna edeceğinizi
tasarlamaya ve bunları yönetmeye çalışın muktedir (!) Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı olarak !
Yoksa Kıbrıs sorununu çözüme götürmeye hiç mi hiç Güney’in ihtiyacı olmadığı mı çıkıyor ortaya?’’(Star Kıbrıs, Haziran 2014)
Hadi CUMHURA BAŞKAN ADAYLARIM!
Anlatın nasıl aşılacağını Güneyin tutumunun,
Hangi beceri ve veya güç ile , nasıl bir yöntemle değiştireceksiniz, kıracaksınız bu kısır döngüleri!
YOK CANIM SENDE, BİR GÜLÜMSEME, BİR SADAKAT YEMİNİ, İKİ ECNEBİ DİPLOMAT İLE GÖRÜŞME YETMEZ BU İŞE!

:

:

:

: