Bahçemizdeki sulama sistemleri

Bahçelerimizin en güzel dönemini yaşadığı bu günlerde bahçenizde işlerin yolunda gittiğinden eminim.

Bahçelerimizin en güzel dönemini yaşadığı bu günlerde bahçenizde işlerin yolunda gittiğinden eminim. Havalar tatlı ve serin, rüzgarlar yerini güneşli günlere bırakıyor. Çiçek yetiştirmek ve bakımlarını yapmak o kadar zevkli ki bahçeseverlerin yüzü gülüyor. Hayallerinizdeki bahçeyi yaratmak için herşeyi detaylı düşündüğünüzden eminim. Bahçenize ekilecek renkli, kokulu yeni çiçeklerinizle yapacağınız farklı dekorlar size yeni heyecanlar katacak. Aslında tüm bunlar işin başı. Bahçecilikte en önemli unsur yarattığınız bahçenin daimi ve her zaman güzel görünmesi; bunu sağlamanın en iyi yolu da istikrarlı bakımdır.

Unutmayın bitkilerin bazı ihtiyaçları var.Çiçeklerin ve ağaçların en büyük ihtiyacı sudur. Bitkilerin canlılıklarını korumaları su ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlıdır. Bunu da düzenli sulama ile gerçekleştirebilirsiniz. Düzenlediğiniz bahçenin önemli işleri bahçenin tamamlanması ile başlar. Çimlerin çiçeklerin ağaçların formunu korumasındaki en etkili unsur sulamanın istikrarlı ve ihtiyaca göre yapılmasıdır. Bazen koşuşturmalarımız yüzünden bahçemizin su ihtiyacını kontrol etme zamanı bulamayabiliriz. Bahçenin ihmal edilmeye başlanması geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Sulama Sistemlerinin Bize Getirisi
Günümüz teknolojisi ile sulama sistemleri oldukça gelişmiştir. Kullanımları oldukça kolaydır. Sulama sisteminin bize en büyük getirisi suyu daha az kullanmaya başlamak anlamına gelir. Özellikle basınçlı sulama sistemleri ile büyük su tasarrufu sağlanır ve büyük oranda su israfının önüne geçmiş olursunuz. Bu sistemlerle suyun orantılı olarak bahçeye yayılmasını sağlar. Fazla zamanı olmayanların imdadına da bu sistem yetişir.

Su hortumu ile sulamayı kim sevmez. Su hortumunu elimize aldığımızda zamanı ve dünyamızı unuturuz. Eğer fazla vaktimiz ve bol suyumuz varsa sorun yok. Vakit bazı kişilerin bol olabilir ama su hiç sanmıyorum. Sulama sistemleri su tasarrufu konusunda mükemmeldirler. Bundan dolayı sistemlerin maliyeti ilk planda yüksek gibi görünse de uzun vadede yaratacakları su ve zaman tasarrufu sayesinde kendi maliyetlerini çıkarırlar. Daha önemlisi sulama sistemleri bahçenizin performasının artmasında büyük rol oynayacaktır. Örneğin yavaş yavaş sulanan bir çiçeğin ve bir ağacın göneni uzun zaman nemli kalır ve böylece bir sonraki sulama zamanını uzatır. Ayrıca sulama sistemleri sayesinde sıcak saatlerin dışında sulama yapma şansınız olur . Sabah erken veya akşam serin saatlerde ayarlayacağınız bir timer ( zamanlayıcı) sayesinde parmağınızı bile kıpırdatmadan sulama işini hayatımızdan çıkarabiliriz.

Herşeye rağmen sulama sisteminiz olsa bile su hortumunu elinize alacağınızdan eminim. En azından hortum ile saksı çiçeklerinizi sular, sulamanın zevkinden mahrum kalmazsınız. Bunu da yaparken serin zamanları seçmeye özen gösterin.
Her doğan günle içinizde yeşeren umutlar ve bahçenizdeki çiçeklerinizin solmaması dileği ile...

:

:

:

: