Yaz bitti hasat yok

Son gayretler idi herhalde Görüşmeci heyetimizin Cumhurbaşkanı ile New York’taki ziyaretleri ve görüşmeler.
Son gayretler idi herhalde Görüşmeci heyetimizin Cumhurbaşkanı ile New York’taki ziyaretleri ve görüşmeler.
Gazetelerde, basın bildirilerinde öyle elle tutulur bir yeni gelişme de farkedilmedi.
Olur ya vardır bir bildikleri ama bizim bilmemiz için daha erken.
Özetle ve Resmi Yazılar ile;
‘’Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı BM’nin 70. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde bulunduğu New York’ta Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüştü.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Hisarcıklıoğlu’nu, kabulünde yaptığı konuşmada, adanın her iki tarafına da aynı huzuru sağlayacak şekilde barışı getirmek için çalıştıklarını dile getirdi ve ekonominin önemini vurguladı.
Bundan sonra Hisarcıklıoğlu ile daha fazla bir araya gelmeye yönelik ümidini de dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, siyasal çözümü ekonomik anlamda desteklemek gerektiğini söyledi.
KKTC ve Güney Kıbrıs arasında ekonomik olarak bir fark olduğunu belirten Akıncı, bu açığı giderebilmek için Hisarcıklıoğlu’nun deneyimlerini Kıbrıs’a aktarmasında fayda gördüğünü belirtti.
Türkiye’de yabancı sermayeyi artıran Yatırım Danışma Konseyi’ni Kuzey Kıbrıs’a da önerdiklerini ancak bunun Kuzey Kıbrıs’ta sürdürülemediğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, yabancı yatırımların önünde ne gibi engeller olduğunun ve neler yapılması gerektiğinin ele alınması gerektiğini ifade etti.’’
Ben bunları yazmak, anlamak için NewYork a gitmenin gereğini anlamıyorum. KKTC deki yabancı ve yerli yatırımcıların sorunları ile ilgili onlarca araştırma, yazı, ve çalışma yapmış çok değerli insanlarımızdan da öğrenebilir bunları her isteyen.
Kılı kırk yararak bir ipucu arıyorum New York’un anlamını, önemini öne çıkaracak. Yine Resmi yazılarda
‘’Bu arada Akıncı’ya New York ziyaretinde eşlik eden Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami, Akıncı’nın görüşmelerinin bir kısmına katılırken kendisi de ayrı temas ve görüşmeler yapıyor.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mdoon ve Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, BM 70. dönem Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde New York’ta bir araya geldiler. Taraflar görüşmede Kıbrıs sorununa bir çözümün bulunması amacıyla yapılan müzakerelerin önemi üzerinde ve Türkiye'nin söz konusu süreci destekleyici bir rol oynaması gerektiği konusunda mutabık kaldılar’’
Lütfen bird daha değerlendirmeme yardımcı olun bu New York’ta kimin ne yaptığını anlamaya!
Yaz bitti, hasat yok!
  • HATALAR inci  lapta - 27.10.2015 Hatalardan öğrenen toplumlar ilerlermiş, tekrarlayana da KKTC derlermiş

:

:

:

: