İsviçre’de nişan

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs (Rum Yönetimi) Başkanı Nikos Anastasiadis İsviçre dediler.

Mustafa ERTANIN

İsviçre tarafsız ülke, hemen de yanı başımızda, Avrupa’nın merkezi nerede ise!
Kimine göre paranın merkezi, kimine göre barışın merkezi.
Her ikisi de Kıbrıs görüşmelerinin başarısı için önemli.
Kim bilir belki İsviçre hem Para hem Barış konusunda cömert davranır 53 yıldır süren inatlaşmalara.

İYİ DE ETMİŞLER,
Günlük iç siyasi baskılardan azıcık daha uzak.
Kıbrıs Türk medyasında Akıncı’nın değil, Başpiskoposun ifadelerin manşet olduğu baskıdan uzak.
Güneyde, KKTC hükümet görevlilerinin demeçlerinden doğan endişelerden uzak.
7-11 Kasım tarihleri gece gündüz, sabah akşam 2 heyet
BAŞ BAŞA, YAN YANA, İÇ İÇE mi toplantılar gerçekleştirecekler, yoksa
KARŞI KARŞIYA, DİŞE DİŞ, diğer ilgili ülke ve taraflar ile açık kapalı alo hatlarından mı yönlendirilecekler göreceğiz!
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Bu (İsviçre) toplantının, süreç açısından hayati öneme sahip olduğunu çünkü öngördüğümüz hedefe götürecek sondan bir önceki aşama olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz” dedi.
Akıncı, “Burada, Toprak dahil, bütün başlıklar masada olacak ve bunlar dönüşümlü olarak ele alınacak. Tamamen gecemiz gündüzümüz bu konulara ayrılacağı için mesafe alma şansımız, politik irade ve kararlılık olduğu sürece daha bir olanaklı hale gelecek”
“İyi niyetle olumlu düşüncelerle ve artık bu yılların sorununu bir sonuca ulaştırabilmek ve ada halkına, özellikle genç kuşaklara daha iyi bir gelecek sunma adına biz elimizden geleni yapacağız. Bu konuda kararlıyız. İnançlıyız. Tüm gücümüzle bu yönde çalışacağız. Tabi bunun asgari unsurları vardır. Eşitliğimiz, özgürlüğümüz, güvenliğimiz mutlaka güvence altında olmalı. Bunu isterken, sadece kendimiz için değil, diğer toplum için de istiyoruz”
“PARAMETRELER BELLİ. İKİ KESİMLİ, İKİ TOPLUMLU BİR FEDERASYON
kurmak için yeterli malzeme elde var. Bugüne kadar sağladığımız yakınlaşmalar ileriye gitmemiz için gerekli döneleri sunuyor. Varacağımız olumlu sonuçlar bizi son aşamaya götürecek”
‘’Orada da artık bütün garantör ülkelerin olacağı bir formatta çözümün nihai şeklinin verileceği son durağa taşınacaklar
“Bunun garantisi yok tabi. Yol kazası her zaman söz konusu olabilir. Bu nedenle temkinli olmakta yarar var. Ancak bu kararı üretmiş olmamız ve İsviçre’ye gidiyor olmamız, pozitif bir gelişmedir. Ancak orada da elbette tarafların birbirini anlayacağı birbirlerinin kaygılarını gözeteceği ve geleceği birlikte inşa edecekleri birbirlerini birer ortak olarak algılayabilmeleri önemli olacak. Kıbrıs’ın yeni mimarisini ancak bu anlayışla kurabileceğiz.
BU UMUT VE İYİ NİYETLE GİDECEĞİZ. Umarım tüm Kıbrıs için, kökeni ne olursa olsun, herkes için iyi ve hayırlı sonuçlarla dönebilelim.”
Haydi hayırlısı, galiba söz kesildi, İsviçre’de nişan takılırsa düğünün yeri ve zamanını aile büyükleri tespit eder!

:

:

:

: