Dün dündür bugün de ziyandır!

Ne de iyi olmuş Rum’da patlayan bu kriz!

Mustafa ERTANIN

14 Mart 2013 deki bir yazımın başlığı bu idi
Ama içerik aşağıda ve başka anlamda!
İyi ki yazmışım,
ALEM UNUTUR KALEM UNUTMAZ!
Özellikle sesini pek bir üretimle, icraatla, Kuzey Ekonomisine katkı ile duyuramayan, bütün açık ve gediklerini ebeveyinlerinin cebinden kapatan, ne kadar Rum’a laf atarlarsa o kadar aferin alanlar, terfi alanlar, seçim destek kaynakları alanlar , bir gün bile kuzey ekonomisini içine sürükledikleri çıkmazı anlamaya çalışma ihtiyacı olmayanlar, gazetelerde, televizyonlarda, radyolarda, konferanslarda, döşüyor da döşüyor. TL ye gel, bizde çok var, size de verirler, Kıbrıs Lirasına dön, basar basar dağıtırsın.
ANLAŞMA MASASINA GEL AMA BİZİM DEDİKLERİMİZİ YAP,
Zaten battın, daha da batarsın yapmazsan.
Bu nutukları atanların hangisi oturup bu krizin Kuzey e maddi zararlarını hesapladı? Hangi resmi kurum bu krizin bize neye malolacağını öngörmeye çalışıyor, bugün, bir yıl sonra, 5 yıl sonra! Kriz Rum’u mecbur edecekmiş bizimle anlaşmaya! Oh ne iyi, dünya da belki de bir ilk olacak, ekonomik krizden dolayı ‘milli davada’ sapma.
Biz 63-74 arası öyle mi yaptık?
Kuzey Vietnam mı öyle yaptı?
Küba mı pes etti Amerika’nın ve dünyanın kuşatmalarına?
Ekonomik çöküşteki İngiltere mi Falkland Adalarını Arjantin’in keyfine bıraktı?
Bugünkü Kuzey Kore’nin içler acısı ekonomisi mi teslim oldu Güney Kore’ye?
Gazze de, Filistinliler teslim bayraklarını mı açtılar?
İsrail’in ateş ve para gücüne karşı?
Öyle ya, Yunanistan da krizin tam merkezinde, sanki 8 rihter deprem ama duyduk mu Türkiye ile olan ada kıta sahanlıkları, münhasır ekonomik bölge sorunları, Bulgaristan ile olan, Makedonya ile olan, Arnavutluk ile olan sorunlarını ekonomik krizden çıkabilmesi için kullandığına?

KIBRIS’A ANLAŞMAYI KRİZ GETİRMEYECEK,
Kolaylaştırmayacak. İlgili tarafların birbirlerinin hassasiyetlerine ve uluslararası hukuka verecekleri değerler getirecek.
Kıbrıs sorununa çözümü karbonhidrat yataklarının paylaşımı getirmeyecek.
ANLAŞMAYI TARAFLARIN CİDDİ ÇALIŞMALARI, TAAHÜTLERİNİ İYİ HESAPLAYIP, BİR DİĞERLERİNE GÖSTERECEĞİ SAYGI VE ANLAYIŞ GETİRECEK.

Güneydeki kriz, anlaşma olsa da, olmasa da bedeller ödenerek, acı reçeteler uygulanarak, kamu ve özeldeki tasarruflarla, yeni ve daha sürdürebilir reel kalkınma modelleri ile yıllar içinde aşılacak.
Bizim seçilmiş ve atanmışlar bu konularla pek ilgili değil ama şu anda Güney de dünya kadar dünya çapında değer olan uzmanlar çıkış yollarını ve senaryoları değerlendiriyorlar, hiç de küçümsenecek bir gayret değil. AB nin ve dünyanın kriz deneyimleri ve çıkış yollarından örnekler seçiliyor.

Afroditin Ateşini, Kıbrıs’ta anlaşma olsa da olmasa da en uygun yöntemler ile paraya dönüştürecek alternatifler ülkelerarası, şirketler arası, ekonomik işbirliği örgütleri arası çalışmaların ödev konusu bu aylarda.

Ama bizimkiler bu karmaşık oyunlarda, kimlerin neler yapabileceklerini araştırıp düşünerek, zararlı ve kim bilir birlik ve bütünlüğü bozabilecek davranışlara girip bayramımıza gölge düşürmek istemezler
DÜN DÜNDÜR BUGÜN BUGÜN
Rum’da kriz aşıldı neredeyse!
Biz ise 2013 den bu yana, yeni yeni krizlere devam!
Kıbrıs konusunda hayallere devam!
Eş dost ile her konuyu geçiştirmeye devam!
Görüşmelerden tutun da çöp toplamaya kadar!
SONUMUZ NE Mİ OLACAK!
Çok mu zor bunu kestirmek?
Rum ve dünya ilerlemeye devam edecek biz de maraz, mazaret, suçlu bulma gibi konularla günümüzü ziyan edeceğiz!

 

:

:

:

: