Fed’de güvercinler ve şahinler yarışı

Şubat 2018 itibariyle Amerika Merkez Bankası (FED) başkanı Janet Yellen’in görev süresi doluyor. “Yerine kim geçecek?
Şubat 2018 itibariyle Amerika Merkez Bankası (FED) başkanı Janet Yellen’in görev süresi doluyor. “Yerine kim geçecek?, Donald Trump’ın seçimi ne olacak? Janet Yellen görevine devam mı edecek?” soruları ise kafaları oldukça karıştırıyor. Aday isimlerin kulislerde konuşulmasından bile etkilenen doların seyri an ve an değişiyor. Tüm dünyayı yakından ilgilendirilen bu mesele için, Trump’ın danışmanlarının önerdikleri adaylar arasında belirli isimler mevcut. Bu isimler; Janet Yellen, John Taylor, Kevin Warsh, Gary Cohn ve Jerome Powell.

Fed başkanlığı koltuğuna geçecek isim, ABD para politikasını etkilemenin yanında doların seyrinin değişmesine de neden olmaktadır. Şu sıralarda yazılan tüm yazılarda güvercinler, şahinler havada uçuşuyor. Nedir bu güvercin ve şahin meselesi? Efendim adayın, faiz artışını savunan daha sert bir politika benimsemesi onu şahin politika güden gruba dahil ederken; adayın daha ılımlı, aşırı değerli olmayan dolar politikasını yürütmesi ise onu güvercin politika güden gruba dahil ediyor... Bu durumdan da bizler etkileniyoruz. Çünkü herhangi bir faiz arttırma ve bilanço küçültme durumu gelişmekte olan ülkeleri derinden etkiliyor. Yani söyleyeceğim o ki; ılımlı bir politika güden aday bizim hayrımıza!

Peki gelelim Trump’ın kimi seçeceğine. Gözler aday listesine çevrildiği zaman ilk olarak öne çıkan isim halen başkanlık görevini yürüten Janet Yellen’dır. Yellen, başta Trump’ın eleştirilerine maruz kalsa da uyguladığı düşük faiz politikasıyla ve davranış biçimiyle daha sonra ki süreçte Trump’ın memnuniyetini kazanmış, seçilme ihtimalini yükseltmiştir. Peki seçilirse piyasalara etkisi ne olacak? Şimdilik nötr görünüyor...

Bugünlerde en çok dikkat çeken isim ise, John Taylor oldu. Stanford Üniversitesi ekonomisti Taylor’ın Trump ile yaptığı görüşme sonucunda olumlu izlenim vermesi, seçilebileceği ihtimalini yükseltti. ABD’de faizlerin %4 oranında olması gerektiğini savunan ve şahin bir politika izleyen Taylor’ın seçilme ihtimali bile piyasalarda doların yükselmesine sebep oldu.

Aday listesinde yer alan diğer bir isim ise, Beyaz Saray’ın baş ekonomisti Gary Cohn. Cohn’un şahin mi güvercin mi olduğu bilinmiyor. Herhangi bir çizgisi yok. Bunun dışında Trump’ı eleştiren mülakatları da mevcut. Seçilme ihtimali düşük görünüyor. Diğer bir aday olan Kevin Warsh ise seçilme ihtimali yüksek bir isim. Trump ile yakınlığı olan bu isim, hızlı bir faiz attırma sürecini tercih edip, Yellen’in tersi bir politikayı destekleyerek şahin grubunda yer almaktadır.
Karar için gözler Trump’a çevrilmiş durumda. Bakalım, belirsizlik sürüyor ve bizler beklemedeyiz.


:

:

:

: