Gezici’nin anketi seçimlere yönelik algı operasyonu mu?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Murat Gezici veya başka bir araştırma şirketinin çalışmalarına saygı duyuyorum.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Murat Gezici veya başka bir araştırma şirketinin çalışmalarına saygı duyuyorum. Gezicinin en son açıklanan KKTC genel seçimleri ile ilgili yapmış olduğu çalışma bir algı operasyonu mu? Sorusunu sormaya mecbur kaldığım bir sonuç var. KKTC halkının birinci gündem sorunu Kıbrıs sorunu diye, halkımızın birinci sorunu Kıbrıs sorunu değildir. Kaldı ki böyle olsa en çok da bu sonuçtan ben memnun olurdum, Kıbrıs sorununu programlarında en çok işleyen televizyon program yapımcısı ve köşe yazarı benim.
Kamuoyu araştırmaları ve anketler, halkın farklı konulardaki fikrini öğrenmek için yapılan çalışmaların mutlaka bir amacı vardır. Amaçsız bir çalışma kadar saçma bir şey olamaz. Bu çalışmaların bir maliyeti vardır, bu maliyeti karşılayacak birileri olmak zorundadır. Devlet, şirketler, siyasi partiler, BM, AB veya benzer kuruluşlar, herhangi bir konu üzerinde maliyetini karşılamak kaydı ile araştırma yaptırabilir. Dünya da bu faaliyetleri yürüten şirketler vardır Gezici de bunlardan birisidir.
Bu araştırmayı kim ve niçin yaptırmıştır, parasını kim ödemiştir yoksa Gezici kendisi gelip yapmıştır ve ondan sonra kapıları çalıp satmış mı? Bunlar cevap bekleyen sorulardır. KKTC halkı arasında Kıbrıs sorununun birinci sırada yer aldığı sonucun yayınlanması kimin işine gelmektedir, bunu iyi düşünmeliyiz Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Anastasiadis sürekli olarak Kıbrıs sorununun çözümü için müzakere masasına dönülmesi gerektiğini savunuyor, halbuki KKTC tarafı elli yıldır devam eden bu görüşmelerden artık sonuç çıkmayacağının belli olduğunu savunuyor. Bu gün UBP, DP ve bağımsız milletvekillerinden bir gurubun imzası ile federasyon temelinde görüşmelere son verilmelidir diye KKTC meclisine önerge sundular.
Partilere göre oy oranı dağılımına göre bulduğu ve açıkladığı sonuçlar, ne kadar doğrudur. UBP nin birinci, CTP nin ikinci, DP nin üçüncü TDP nin ise dördüncü parti olduğu şu andaki gerçektir, diğer partiler ile ilgili sonuçlar ise değişkendir. Gerçek şudur ki HP, YDP ve MDP yeni kurulmuş partiler, TKP ile BKP güç birliği yapmışlardır. Hiçbir araştırma da yapmadan halkımızın tepkilerini bile düşünür isek oy dağılımları hakkında bilgi sahibi oluruz.
Bu araştırma saha da kaç kişi ile yapıldı, bire bir mi konuşuldu ve kaç kişi çalıştı. Telefon ile de desteklendi mi? 800-1000 kişilik bire bir soru yöntemi ile yapılacak bir araştırmanın maliyeti yaklaşık 20,000 TL’dir. Bu araştırma içerisin de bazı gizemli yönleri olduğu için ben de algı operasyonu mu? diye sordum. Algı ise Kıbrıs sorununa ve müzakerelerin bir an önce başlamasına yöneliktir.

:

:

:

: