Kıbrıs müzakere süreci geri mi geliyor

Rum başkan Nikos Anastasiadis, geçen gün yaptığı açıklama ve devam ettirdiği söylemleri ile Kıbrıs sorununun, yine müzakereler ile gündeme geleceğini artık net bir şekilde ifade ediyor.
Rum başkan Nikos Anastasiadis, geçen gün yaptığı açıklama ve devam ettirdiği söylemleri ile Kıbrıs sorununun, yine müzakereler ile gündeme geleceğini artık net bir şekilde ifade ediyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı da bu çağrıya duyarsız kalmadı ve müzakereci Özdil Nami, başlangıç ve sonuç tarihi belli olan bir müzakereye varız diye açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Akıncı da eski hali ile müzakerelere devam edemeyiz, yeni bir anlayış şart diyor.
Rum tarafından ise Anastasiadis, Crans Montana sorumlusu Türkiye’dir dedi, “eğer Türkiye garantörlük talebinde devam etmese ve Türk askerinin Kıbrıs da ki varlığın ısrarcısı olmasa sorun çözülecekti” sürekli bu söylemi kullanıyor.
Akıncı ise sorun son başlıkta değildi, tüm başlıklarda çözülmesi gereken sorunlar var bir başlık üzerinden bir görüşme olması zaten mümkün değildir, tümü masaya gelmeli ancak böyle bir masa kurulursa müzakereler başlayabilir işaretini vermiştir.
Anastasiadis, Türkiye bu müzakere ile Kıbrıs sorununu bitirmeye hazır mı? Bilmiyorum ancak uluslararası güçler çözüm için baskı yapıyorlar, açıklaması yaptı. Bu açıklamayı iki neden ile yapmıştır diye düşünüyorum. Rum halkı içerisinde çözüm isteyenler tarafından suçlanıyor, müzakerenin çökmesinin sorumlusu olduğu için, onlara mesaj veriyor. İlk defa Türkiye’nin garantörlüğünün aynen devam edemeyeceğini ve Türk askerinin Kıbrıs da ki varlığına son verilmesi gerektiğini BM de kabul ettirdiğini savunuyor. Bu iddia Rum halkı tarafından destekleniyor, uluslararası güçler arasında en itibarlı olduğunu ima ediyor, ondan dolayı tekrar seçilmesini isteyecek. Anlaşılan iç ve dış algı yaratmayı çok iyi başarıyor.
Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan Aralık başı Yunanistan’ı ziyaret edecek Ege denizi ile ilgili sorunlar, iki ülke ilişkileri ve Kıbrıs sorunu masada olacak. Belki müzakerelerin başlatılması için bir tavsiye olabilir bu mümkün. Türkiye şunu söyler, sorunu çözmesi gerekenler Kıbrıslılar olmalı. Rum tarafı sürekli Türkiye’ye gönderme yapıyor, bu tutmayacak. Eğer müzakere başlarsa da artık bu son olmalı diyor Akıncı ve ekibi, belki KKTC genel seçimlerinin erkene alınmasının da bir nedeni Kıbrıs sorunudur. Türk tarafının çok net bir söylemi var ne olacaksa masada olacak, bu önemli 19 milletvekilinin imzaladığı federasyon artık görüşülmesin görüşü de önemli bir mesaj içermektedir.

:

:

:

: