Özgürgün’ün Kıbrıs sorunu açıklamaları çok önemli

Başbakan Hüseyin Özgürgün, daha önceden çalışması ve hazırlığı yapılmış olan kırsal kesim arsalarının, hak eden gençlere dağıtılmasın da yapmış olduğu konuşmasın da Kıbrıs sorununa önemli vurgu yaptı
Başbakan Hüseyin Özgürgün, daha önceden çalışması ve hazırlığı yapılmış olan kırsal kesim arsalarının, hak eden gençlere dağıtılmasın da yapmış olduğu konuşmasın da Kıbrıs sorununa önemli vurgu yaptı. “artık gençlerimiz yaşadıkları topraklara sımsıkı sarılmaları için bu tür yatırımlara girişmekteyiz, Kıbrıs sorunu engel olmamalı ve biz bu toprakları da pazarlık konusu yapmayacağız” bu açıklama ile Sayın Özgürgün bir kez daha altını çiziyor ki KKTC toprakları pazarlık konusu olmamalıdır.
Erken genel seçimlere de giderken bunun bir nedeni de Kıbrıs sorunudur. Hükümet olarak ne zaman cumhurbaşkanı Akıncı’ya müzakerelerdeki tavizkar tutumdan dolayı tepki konulmuşsa Akıncı azınlık hükümeti diye cevap verdi. Ülke demokrasisi adına paylaşım diye bir anlayışı olmadı Akıncı’nın, erken seçim yeni kurulacak olan hükümetin elini çok daha güçlü kılacak. Bu seçime de en hazır parti UBP görünüyor. Aday adaylık sürecini başlatıp üç günde bitirdi, adaylık olarak belki yüksek bir rakam talep edildi, ancak büyük okyanusu güçlü gemiler ile aşabilirsiniz.
Sokakta kime sorarsanız sorun birinci parti size UBP diye cevap verirler. Bu köklü ve örgütlü parti olmadan kaynaklanır, ikinci bir nedeni ise Kıbrıs sorununun çözümünde KKTC topraklarının sorunlu mülkler olduğunu görüşme masasında kabul eden Akıncı’ya bir cevaptır. Bizim halkımız 43 yıl aradan sonra tekrar göç yollarına, KKTC de yapmış oldukları yatırımların AB komisyonların da tartışılır hale gelmesine karşı çıkıyorlar. Halkımız biliyor ki bunu önleyebilecek tek büyük parti UBP’DİR. Hükümetin diğer ortağı DP de, Kıbrıs konusun da UBP ile ayni görüşe sahiptir.
2016 yılında güvenoyu almış UBP-DP hükümetini, sürekli azınlık hükümeti olarak aşağılamaya çalışmak demokratik hazımsızlık olmuştur. Özgürgün şimdi seçim dedi, görünüyor ki en hazır parti UBP, parti başkanı risk almıştır siyasette risk alabilmek de önemli bir stratejidir. Kaçınılmaz bir gerçektir ki 2018 seçimlerinden sonra KKTC hükümetini kuracak olan parti yine UBP olacaktır. Özgürgün o zaman da ülke topraklarına sonuna kadar sahip çıkacak KKTC halkını sonu belli olmayan serüven girdabın da göç yollarına atmayacaktır. Ülke gençlerine, insanına ve topraklarına sahip çıkacağım derken bunu demek istediğini düşünüyorum. Sayın Özgürgün’ü siyasete girdiği günden itibaren ve öncesin de tanıyorum, KKTC’ye sahip çıkana bizde sahip çıkarız, çünkü bölgemiz tehdit ve tehlike altında.

:

:

:

: