Atatürk’ü yalnız 10 Kasım’da anmayalım

Atatürk öyle bir deha idi ki yüz yıl önce söyledikleri bile bu gün geçerliliğini koruyor. “istikbal göklerdedir” demişti.
Atatürk öyle bir deha idi ki yüz yıl önce söyledikleri bile bu gün geçerliliğini koruyor. “istikbal göklerdedir” demişti. Türkiye, bu son on yılda havacılıkta büyük yatırımlar gerçekleştirerek dışa bağımlılıktan kurtulmaya çalışıyor. Vecihi Hürkuş’u unutmamak gerekir ATATÜRK hayatta iken ilk uçak fabrikasını inşa ediyor, ekonomik sıkıntılardan batıyor. Patent alamıyor, Fransa’ya gidiyor orada fabrika kuruyor, geri memleketine dönüyor ATATÜRK ile görüşmek istiyor ancak görüşemiyor, borç içinde ölüp gidiyor. İnsan düşünmez mi hangi güç bu görüşmeye engel oldu.
Atatürk’ü, yaşatmak demek her köşeye heykel dikmek değildir. Atatürk benim fikirlerimi uygulayın, ben o zaman yaşarım. Ne kadar yapıyoruz, bağımsızlık benim karakterimdir demiştir. Biz bu söze gerçek anlamda sahip çıkıyor muyuz? Kıbrıs da bir anlaşma olacak; ABD, İngiltere, AB, BM, Rusya isterse olur diyen çok insanımız var. Nerde bizim bağımsızlık karakterimiz, beni en çok üzen askerden emekli olanların bunu savunmasıdır, çok örnekleri var. Atatürk ilkelerine bağlı olanlar önce halkını sever ve ona hizmet eder, asker olsun sivil olsun.
Atatürk, cumhuriyeti kurup cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk yaptığı askeri kurumu hükümet yönetiminden uzaklaştırmak olmuştur. Her bir kurum görev ve yetkilerini iyi bilmeli, güçlü bir siyasal yapı oluşursa ülke ileri gider, bu da sivillerin yetki ve sorumluluklarının, bağımsızlığın da, halktan aldıkları güç ile olur. Polis gücü her zaman için iç güvenlikten sorumlu bir güvenlik sorumlusudur, halkın huzuru için görev yapar.
“Köylü milletin efendisidir” ATATÜRK bu sözü neden söylemiştir, bunu iyi bilmek gerekir. Üretimden kopan bir halk, toprağına sahip çıkamayan halk yok olmaya, başka ülkelerin kontrolü altına girmektedir, tarih bu örnekler ile doludur. Bu günde gerçek anlamda” köylü milletin efendisidir” sözü ATATÜRK’ÜN hedefini bulmuş mu? Yanlış siyasetler ile bulmamıştır, bazı zamanlarda köylü düşmanı siyasetçi de olmuştur, Türkiye ve KKTC de dahil. Biz ikazlarımızı yapmış olalım şu anda köylüye ve üretime sahip çıkmada Türkiye, KKTC ‘NİN önündedir. Doğru adımlar atılmıştır, ancak zaman istiyor.
İlmi ve irfanı hür bir gençlik yetiştirmek istiyordu ATATÜRK. Peki başarılı olduk mu? Ölçüt değeri nedir bunun, üniversite sonrası gençlerimiz neler yapıyorlar, gerçek anlamda hedef tutuyor mu? Yoksa sırf mezunlar ordusu mu yetiştiriyoruz. Bunları iyi inceleyip yazmak gerekir ortaya kitap çıkar, ben kısaca bir makalede ne anlatabilirsem. ATATÜRK yolundayım tek korkum ALLAH’TIR, doğru görmediğimizi konuşmamız gerekiyor, ATATÜRK bizden bunu istemiştir. Adalet mülkün temelidir, bunu da yazacağım.

:

:

:

: