Seçim’de skandal karmaşa!

İnanılmaz bir karmaşa sürüyor KKTC de, Lefkoşa’da Kıbrıs konusu buzdolabında, ama Türkiye ve Yunanistan’da bu konu bir mutfakta bir de masada gidip geliyor.
İnanılmaz bir karmaşa sürüyor KKTC de, Lefkoşa’da Kıbrıs konusu buzdolabında, ama Türkiye ve Yunanistan’da bu konu bir mutfakta bir de masada gidip geliyor.
LEFKOŞALAR SAFDIŞI MI?
Belli ki Lefkoşa tamamı ile saf dışı bu konuda, zaten Montana’lardan beri belli olmuştu. Yunanistan Dışişleri, Türkiye Dışişleri ve İngiltere bu konuda rolleri ellerine geçirmiş.
Güney Lefkoşa da ve Kuzey de gündem yine seçimler.
KKTC de ne getirecek ne götürecek bu 2018 seçimleri?
SEÇİMLER NE AYAK
UBP de adaylar iyi kötü belli, aday adayları içinden aday seçilemeyecek olanlar kim olursa olsun ne UBP ne de Aday Listesi değer artışına veya kaybına uğramayacağı bir kompozisyon çiziyor.
Tek konu Başkan Hüseyin Özgürgün ‘ün kullanacağı kontenjanlara dahil edilecek faydadan fazla zarar verebilecek, siyasi ve sermaye isimleri.
ÖNCE CTP Mİ DEĞİŞİYOR?
CTP, sanki bir değişimi kendi içinde yaşıyor.
Bir taraftan deneyimli v e kıdemli milletvekilleri adaylıktan uzaklaşırken, diğer taraftan henüz neredeyse siyasi rüştü ispatlanmamış ama bildik soy isimleri olan yenilere sandık gözüküyor.
Başkan Erhürman’ ın partiye siyasi ve genel anlamda halkı ilgilendiren bilimlere getirdiği vurgulamada birkaç yeni akademisyenin meclis şanslarını denemesine fırsat veriyor.
Kim bilir, belki de CTP son yıllarda kaybettiği felsefe derinliğine yeniden ulaşmanın yollarını bu kes sessizce deniyor!
KOALİYONCU ORTAKLAR
DP bu seçimde de bir muamma.
TDP kimine göre Saray’a yama, kimine göre uyanık rüya.
Meclise ve yönetime yeniden aday TKP; ortakları ve ittifakları ile dikkat çekici kadro genişlikleri ve aday adaylarına bir de ‘merkezden sola’ gibi siyasi hedefli içerik de ekleyerek mecliste güçlü gurup olma amacını sergiliyor.
Seçime ilk defa liste gönderecek olan HP, YDP ve diğerleri, kah güvendikleri kah eleştirdikleri anketlerin güvenirliğini deneyecekler bu seçimde.
BU SEÇİMLER NE AYAK? YİNE SANDIKTA BELLİ OLACAK.
Statüko, yani israf, nepotizm, yolsuzluklar, siyasi başarısızlıkların örtbas edilmesi, bilginin önemsizleştirilip cehaletin hükümranlığının sürmesi, vs. vs. vs. mi mevcut isimler ve partiler ile devam edecek, yoksa hem iktidar, hem muhalefet partileri ve de yeni oluşan partiler önce kendilerini, sonra da siyasi ve ekonomik hayatımızı değiştirip gelişecekler mi?
Görünürde öyle ipuçları pek yok ama şimdilik farklı partilerden ufak tefek kıvılcım parlatan adaylarla avunacağız!

:

:

:

: