KKTC en güvenilir limanımız

KKTC’nin 34. yıldönümünü kutladık, şehitlerimizi ve bu topraklar uğurunda emek döken herkesi andık ve şükranlarımızı bir kez daha sunduk.
KKTC’nin 34. yıldönümünü kutladık, şehitlerimizi ve bu topraklar uğurunda emek döken herkesi andık ve şükranlarımızı bir kez daha sunduk. Kurucu cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı devletimizi bize armağan ettiği için, devlete ulaşabilmemizde, ilk mücadeleyi başlatan liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü bir kez daha anarak saygımızı belirttik. Devletimize kavuşmada binlerce isimsiz kahramanlar var onlara da saygılarımı sunuyorum, devlet kurmak öyle basite indirgenecek bir mücadele değildir, değerini yaşayarak öğreniyoruz.
Türkiye ve Türk askerine bizim her derdimize deva oldukları için, bizi yok olmaktan kurtardıkları için her zaman şükranlarımızı bir borç biliyorum. Türk milleti birdir ve bölünmezdir hangi coğrafyada yaşarsa yaşasın, ülkümüz birdir ve bölünmezdir. KKTC 34 yaşında, ancak varoluş mücadelemiz asırlıktan da ötedir. Bizler halk olarak KKTC’yi ilan etmekle, onurlu mücadelemizin siyasi ismini koymuş olduk. Dünyada ikici Türk devleti olarak var olmamızın değerini çok iyi bilmeli ve sahip çıkmalıyız. Diğer tüm halklar gibi bağımsız ve özgür yaşamak bizim “İNSAN” hakkımızdır, bundan vazgeçmek düşünülemez bile, asla önerilemez, anayasamızda yazdığı gibi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın 34. yılda gerçekleştirmiş olduğu konuşmayı çok önemsiyorum, çözüm çalışmalarında yapıcı olduğu halde Kıbrıs Rum tarafının buna yaklaşımı olumsuz olmuştur. Artık bizi bıraktıkları yerde bulamazlar, bu söz değerli okurlar aynen KC Rauf Denktaş’ın 1983 de devletin ilanından önce BM’yi uyardığı sözler ile eştir. Federal çözüm için, Denktaş teklifini yaptı eğer bu tekliflere de Rum tarafı olumlu cevap vermez ise, bizi bıraktıkları gibi bulamayacaklardır.
Rum lider Kiprianou Denktaş’ın tekliflerine cevap bile vermedi, o zaman 1983 de KKTC ilan edildi. Bu tarihi gerçekleri kimse değiştiremez, kötü komşu bizi devlet sahibi yaptı. Bu son on yıllar içerisinde yaşanan çevresel siyasi istikrarsızlıklara da baktığımız zaman, evet en güvenli limanımız Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğün de KKTC, bunu pazarlık olarak tartışmayız bile. Rum komşularımız ile iki devlet temelinde bir anlaşma yapabiliriz, bundan sonra bu tartışalım, Rum halkı da Federal çözüm istemiyor, hatta iki devletli çözüm düşüncesi Rum halkı arasında yükselmiştir. Bizler yaşanabilecek bir çözüm için çalışmalıyız, bunun da yolu güvenli limanımız olan devletimize sahip çıkmak ve yüceltmek ile olur. Türkiye, Kıbrıs bakanı Recep Akdağ da bunun mesajını gayet net bir şekilde vermiştir, nice 34 yıllara.

:

:

:

: