Biri bizi gözetliyor!

Finansal piyasalarda işlem yapanların en büyük sorunu hareketliliğin arttığı dönemlerde işlemlerinin tam tersi yönde kalması ve bunun sonuncunda para kaybetmeleridir.
Finansal piyasalarda işlem yapanların en büyük sorunu hareketliliğin arttığı dönemlerde işlemlerinin tam tersi yönde kalması ve bunun sonuncunda para kaybetmeleridir. Sektörde çalıştığım yıllar içerisinde yatırımcılarım bana en çok hangi soruyu sorduğunu biliyor musunuz? Murat Bey biri bizi gözetliyor mu? Bu sorusuna neden olarak da, yatırımcı örneğin dolar almış ve alış sonrası fiyatlar hemen düşmüş ya da tam tersi sattığı dolar beklenenin aksine hemen yükselmiş... Eee vaziyet böyle olunca da yatırımcı haklı olarak acaba birileri benim işlemlerimi kontrol edip beri zarara mı uğratıyor diye düşünüyor. Şimdi gelin dilerseniz piyasaların sunduğu cazibeye aldanıp hatalı kararlar almamak adına neler yapmamız gerekiyor bunları konuşalım.

ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR

Öncelikle hangi finansal piyasada işlem yaparsanız yapın işlemlerinizde mutlaka kar alacağınız veya katlanabileceğiniz zarar seviyelerini önceden belirlemeniz gerekiyor. Hayatın her anında risk vardır ve risk almadan bazı şeyleri de elde edemeyiz. Ancak alacağımız bu riskler beklentilerimizin tersine sonuçlanırsa bizi zorda bırakamaması gerekiyor. Yani zararın neresinden dönersem kardır diyeceğimiz fiyat seviyelerini çok iyi belirlememiz gerekir. Diğer yandan işlemlerimizde aç gözlülük yapmadan beklentilerimize paralel olacak bir kar seviyesini önceden tespit etmek sağlıklı olur. Unutmayalım ki piyasalarda fırsatlar hiç bir zaman bitmez.

OYUN DEĞİL GERÇEK!

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile artık elimizde ki telefondan tutunda daha birçok platformdan al- sat yapabiliyoruz. Alım satım bu kadar kolay olunca piyasaları bir oyun gibi algılayabilirsiniz. Ancak gerçek paramızla yaptığımız bu işlemleri karda kapatabilmek adına temel ve teknik gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Mutlaka işlem yapacağınız ürünün demo yani gerçeği ile birebir aynı özelliklerini taşıyan uygulamalarını belli bir süre kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Böylelikle gerçek işlemlere başladığınız zaman karşılaşacağınız olası tehlikelerin önceden bilir ve daha sağduyulu kararlar alabilirsiniz.

DERİNLİĞİNİ BİLMEDİĞİMİZ SULARA BALIKLAMA ATLAMAYIN!

Kendimizi tanımak, risk yapımızın farkında olmak bizlere çok önemli avantajlar sağlayacaktır. Bu sayede hangi enstrümanı alıp hangisini almamamız gerektiğinin farkında oluruz. Örneğin Japon Yeni almak istiyorsunuz ancak Japonya ekonomisi hakkında bir bilgimiz yok ise bu üründen uzak durmamız gerekiyor. Bir gece ansızın Japon Merkez Bankasının alacağı bir karar paramızın erimesine neden olabilir. Yatırım kararlarımız öncesinde mutlaka uzmanlara danışıp, araştırıp sonrasında işlem kararı almamız gerekiyor. Gerek iş hayatında gerekse finansal piyasalarda para kazanmak öyle kolay değil. Emek ister, özveri ister. Doğru yatırım kararları alabilmek adına yapmamamız gerekenleri ele almaya devam ederiz. Haftaya kaldığımız yerden görüşmek üzere...

:

:

:

: