KKTC erken genel seçimlerinde 350 aday

KKTC için bu aday sayısı çok mu? Bunu seçim sonrası göreceğiz, aksi bir yorum yaparsak demokrasi düşmanı olduğumu yazıp söyleyecek olanlar var.
KKTC için bu aday sayısı çok mu? Bunu seçim sonrası göreceğiz, aksi bir yorum yaparsak demokrasi düşmanı olduğumu yazıp söyleyecek olanlar var. Bizim ihtiyacımız partilerin ve adayların çokluğu değil, doğru siyasetin ve icraatın yapılmasıdır. 350 aday içerisin de isimlerini bile öğrenemeyeceğimiz adaylar olacak, belki üzücü ancak gerçek bu. Ben kesinlikle aday çokluğuna karşı değilim ancak verimliliktir esas olan. Halkımızın hizmet alabilmesi için atılacak olan radikal önlemler var, merak ediyorum bu seçim döneminde bunlar gündeme gelecek mi?
Seçim konulu tartışmalarda, öne çıkması gereken bu konular olmalıdır. Herkes herkesi istediği şekilde eleştirme hakkına sahip olmalı mı? Yoksa birisinin hakkının başladığı noktada, diğerinin hakkı son bulur, buna özen ile dikkat edilmelidir. 350 aday TV de kendilerini anlatma kalksa, medyanın saatleri buna yetmez. 30 dakika her biri konuşsa, yayın saati olarak hesaplasak 45 gün yetmeyecektir. Bu da şu anlama geliyor ki TV programlarına çıkamayacak adaylar olacaktır. Sosyal medya da bu dönemde etkin bir iletişim aracı oldu.
Ancak aday olduktan sonra sosyal medyayı kullanmaya çalışanlar var, ne kadar olumlu etkisi olacak onu da göreceğiz. Adaylar canla başla çalışıyorlar, köyden köye koşuşturuyorlar, mahalleler, açık pazarlar, etkinlikler, her yerde olmaya çalışıyorlar. Siyasi çalışmalar da normal bir gerçek bu da ne kadar verimli sorgulanmalı.
Siyaset, kurumlar da yapılır bunlar ise partilerdir, demek ki adaylardan fazla parti politikaları ortaya çıkmalı. Parti programlarında tutun da, parti yayın organlarının faaliyetleri etkin olmalıdır. Doğru siyaset kurumlar yolu ile olmalı, bu da oyların adaylara özel değil partilere özel gitmelidir. Karma oy kullanmak bir yasal haktır, ancak yasal zorunluluk değildir. Partilere verilecek oylar siyaset kurumu için daha etkin olacaktır, bu son günlerde halkımız arasın da yapmış olduğum temaslarda, siyasi istikrar öne çıkmaktadır.
Eğer siyasi istikrarı güçlü kılmak istiyorsak, karma oy kullanmadan kaçınmalıyız. Görüşlerinize en yakın, sizi en iyi temsil edecek olan partiye oy vermelisiniz, mühür olarak kullanılacak oy ülkede ki istikrarı daha da sürdürülebilir hale getirecektir. 350 aday kardeşimize başarılar dilerken, bu seçimin kazananı KKTC olmalıdır.

:

:

:

: