Erdoğan’ın açıklamaları Yunanistan’ı gerdi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Yunanistan’a resmi ziyarette bulunuyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 65 yıl aradan sonra Yunanistan’a resmi ziyarette bulunuyor. Bu ziyaret olağanüstü güvenlik önlemleri içerisin de gerçekleştiriliyor. Erdoğan’ı 200 den fazla kendi özel korumaları güvenliğini sağlıyorlar, Erdoğan’ın ziyaretine karşı olan Yunanlılara da Yunanlı polisler önlem aldı. Bazı yollar trafiğe kapatıldı ve Yunanlı polisler kırmızı alarm içerisinde görev yapıyorlar.
Yunanlılar bu ziyareti gerçek anlamda önemsiyorlar, yaptıkları açıklamalardan bunu görebiliyoruz, iki komşu ülke daha çok işbirliği yapmalı ve iki ülke arasında bulunan sorunları çözmeli, Kıbrıs sorununu ve Türkiye, AB ile olan sorunlarını da çözmeli, gibi birden çok beklenti içerisinde girdiler. Ancak Yunanlı siyasiler her zaman kendi pencerelerinden bakıyorlar.
Erdoğan’ın Lozan anlaşması ile ilgili açıklaması Yunanlıları çok rahatsız ettiği açıktır. 94 yıl önce imzanmış olan bu antlaşmayı Türkiye’nin benimsemediğini her fırsatta başta Erdoğan olmak üzere zaten hükümet de açıklamıştır, yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu açıklama üzerine de Yunanlı cumhurbaşkanı Bavlopoulos şu ilginç açıklamayı yaptı. “Doğru işler kalıcı dostluğu getirir” bunu söyleyene bakınız, tarihleri Türk milletine karşı hep yanlış işler ile dolu Yunanistan.
Kıbrıs sorunu ile ilgili Erdoğan, “crans montana da masayı terk eden Rum tarafı, Annan planını ret eden Rum tarafı, ancak hala daha suçlanmaya çalışan taraf Türk tarafı” diye süreci özetledi.
Yunanistan başbakanı Tsipras, “43 yaşındayım, ancak Kıbrıs sorunu çözülmedi ve Kıbrıs’ın kuzeyini işgal altında tutan yabancı askerler vardır” bu açıklama ile de Tsipras Yunan Rum ikilisinin görüşünü yansıtıyor.
Erdoğan, “ bizler Kıbrıs da iki anavatan ve garantör ülkeyiz, iki toplumlu iki bölgeli, siyasi eşitliği olan, BM parametrelerine bağlı bir çözümü destekliyoruz” Türkiye bu sorunun çözümü yönünde en ciddi duran ülkedir.
Görüşmeler yarın da devam edecek, taraflar bunu iyi bir fırsat olduğunu düşünüyor, müzakere penceresini kapatmadan, Ege ve AB ile ilgili de sorunların çözümünü görüşecekler. İki ülkenin işbirliği yapması çok önemli 65 yıl sonra gerçekleştirilen bu ziyaretin heba edilmemesi gerektiğini savunuyor Yunanlılar.
İki tarafın kendi açılarından yapmış oldukları açıklamaları normal karşılamak gerekiyor, esas olan gerçekçi olanlardır, burada da Türk tarafı haklı.

:

:

:

: