21 Aralık 1963 uzun, soğuk ve kanlı bir gece

Değerli okurlar, bu tarih Kıbrıs mücadele tarihinde çok önemli bir tarih.
Değerli okurlar, bu tarih Kıbrıs mücadele tarihinde çok önemli bir tarih. Kıbrıs cumhuriyetinin 1960 yılın da kurulması ile tüm kavga ve çatışmaların son bulduğunu tahmin eden Kıbrıs Türk halkı bir kez daha yanıldığını kanlı bir soğuk gecesi tekrar gördü ve yaşadı. Ortak bir devlet temeline dayanan Kıbrıs Cumhuriyetini eli kanlı Rum dini lider Makarios içine sindirmiş değildi. 21 Aralık 1963 gecesi Kıbrıs Türk halkına karşı saldırı başladı ve 1974 de kadar sürecek bir yok olmama sürecini Rum’lar Kıbrıs Türk’lerine karşı başlatmış oldular. Bu on on bir yıllık süre, bize yüzlerce şehide mal oldu, saygı ile anıyorum. Kıbrıs Türk halkı on bir yılı çok pahalıya ödedi, canından ve malından oldu. 54 yıl önce ile yaşamak v e yaşatmak değil amacım, ancak daha iyi ve güvenli bir gelecek kurmak istiyorsak mutlaka ki tarihi gerçekleri göz önünde bulundurmak ve dersler çıkartmak gerekiyor. İnsan
hayatından daha önemli bir olgu olamaz, güven içinde yaşamak dini ve dili ne olursa olsun, her insanın hakkıdır.
1974 Kıbrıs Türk halkı ve Kıbrıs Rum halkı için, güvenli ve istikrarlı bir hayatın başlangıcı olmuştur. Belki Kıbrıs da var olan siyasi sorun çözülmüş değildir, ancak Ortadoğu da savaş riski altında yaşayan halklar gibi değiliz. Kalıcı bir çözüm arıyoruz, bu doğru ancak bu teslim olacağımız anlamına gelmiyor.
Özellikle 1974 barış harekatından sonra, Türkiye ve Türk askerinin sayesinde özgür bağımsız, bir yaşama kavuştuk. Ancak kabul etmeliyiz ki, bu 40 yıllık süre içerisinde halkımızı bölmek uğuruna çok ciddi hatalar yapıldı, bunları da kabul etmek gerekiyor. Hatalarımızı eğer bilir ve kabul edersek çözüm bulmak kolay olur. Eğer gözleri bağlı öküzler gibi, olduğumuz yerde dönersek çözüm üretilemez.
Şehitlerimizi bir kez daha saygı ile anıyor, bize bahşettikleri bu devlette adil bir yaşam kurulması için çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Devletler yaşamlarında on yıllar kısa sürelerdir, belki insan hayatında uzun dönemlerdir. Yapmamız gereken, güvenli bir gelecek için kendi aramızda iş ve güç birliği yapmaktır.

:

:

:

: