Seçimlerle ilgili partiler iyice saldırgan oluyor

Özlediğimiz sahneler olmasa gerek ancak partilerin saldırgan olmasını görüp yaşıyoruz.
Özlediğimiz sahneler olmasa gerek ancak partilerin saldırgan olmasını görüp yaşıyoruz. Bazı parti başkan ve yetkilileri, diğerlerine meydan okuyorlar, alışıla gelmiş olan siyasette tabi ki normal. Halkımızın beklentisi alışıla gelmiş siyaset değil, yeni ufukları açabilecek siyasetin konuşulup tartışılmasıdır. Belli ki bu seçimde, restleşmeler ile geçecek. Tamamı ile ileriye yönelik projeleri konuşsalar, gerçekçi öngörüleri ortaya koysalar. Bu son günlerde şunu çok duymaya başladık “HESAP VERECEKLER” artık bu söylemde bayatladı, çünkü yıllardır duyuyoruz ancak gerçekleştiğini çok az gördük. Yargı da gözden geçirilmeli, alınan kararlar tartışılmaz diye bir demokratik düşünce olamaz, yargı hatalı karar alırsa tartışılmalı.
KKTC de “ADALET” bakanlığı şart artık, Rum tarafında Adalet ve kamu düzen bakanı vardır. Rum tarafı (Kıbrıs Cumhuriyeti) AB üyesi bir ülke, bir çok siyasetçimiz AB standartları diye siyaset yapıyorlar!!!!! Adalet ve kamu düzen bakanlığı istiyoruz, belki gelişmişliğe bir katkısı olur da yargımız da konuşulabilir olur.
Seçimle de seçimler partiler üzülmesin ancak halkımız içerisinde ben ciddi bir heyecan görmedim, ciddi bir sessizlik hakim sürüyor. Partiler militan ekipleri var onlar aktif ve sahada. Her partinin 50 tane adayı var çoluk çocuk, eş akraba, dost yakın çevre derken bir kalabalık oluşuyor. Bu kalabalıklar net fotoğrafı ortaya koyabildi mi? Bence koyamadı, burada en güçlü kalabalıkları toplayan en büyük parti konumunda bulunan UBP. En büyük sürpriz sonucu alacak olan ise HP olacak. Meclise 3 partiden fazlası girer. Birinci parti ile ikinci parti arasında ki oy farkı yüksek olacak, buda milletvekili dağılımlarını ciddi etkileyecektir.
7 Ocak yaklaştıkça daha net görebiliriz, ancak gerçek şu ki bu seçim çok farklı. Seçim sonrası gündeme gelebilecek Kıbrıs sorununa yönelik müzakere süreci nerde ise hiç konuşulmuyor. Partiler şuna yoğunlaştı.” Tencere dibin kara senin ki benden kara” halkımızın beklediği bu olmasa gerek. Bu sistemin verimsiz olduğunu konuşan yoktur, 4 yılda 3 hükümet olunca biz hayır edeceğiz, HAYAL. Rum tarafında ise 5 yılda bir hükümet, gelin bunu konuşalım. Karma oy hakkı ile, siyasetimizin kurumsal varlıkları olan partilerimiz önemsizleşiyor. Yanı başımızda Kıbrıs Cumhuriyeti siyasi sisteminde karma oy kullanma yasaktır, kişilere değil parti programlarına oy veriliyor, çok az sayıda da tercih hakkı kullanılabiliyor.
Bizim sistem çökmüş, bizimkiler birbirlerini yiyor.

:

:

:

: