Mukavemetçi Kıbrıs Türk halkının şerefli devleti KKTC

KIBRIS Türk halkı bu günlere kolay gelmedi, bu gerçekler ile yaşanan tarihi iyi bilmek gerekiyor.
KIBRIS Türk halkı bu günlere kolay gelmedi, bu gerçekler ile yaşanan tarihi iyi bilmek gerekiyor. Onurlu bir mücadele ve savaşlar yaşayan Kıbrıs Türk halkı önce 1960 yılında, Kıbrıs’lı Rum komşularımız ile ortaklık cumhuriyetini kurduk ancak 3 yıl yaşayabildi. 11 yıl yokluk çeken halkımız 1974 harekatından sonra onurlu bir yaşama başladı. Çözüm olur beklentisi ile federasyon tezinden ayrılmadı.

1983 yılında Kıbrıs cumhuriyetini gasp eden Rumlara karşı daha onurlu ve özgür bir siyasi hayat için devleti KKTC’Yİ ilan etti, siyaseten tanınmasa bile devlet kurumsal olarak vardır. Devletimize inanmak ve yüceltmek, her KKTC vatandaşının boynunun borcu olması gerekir. Ben inanıyorum ki siyasal hayatımız da bulunan tüm partiler bu düşüncededir, farklılıkları olsa bile. Kabul etmeliyiz ki KKTC anayasasında da olası bir federal çözüm, müzakere ve çalışmalarının önü kesilmiş değildir.

Kıbrıs Türk halkının onurlu mücadelesinin, meyvesi ve şerefi devletidir, devletlerin önemleri toprak yüzölçümü ile sınırlanmaz. Doğu Akdeniz de bulunan ülkemizin stratejik önemi yüksektir. Siyasilerimiz bunun idraki içerisinde olmak zorundadır, Annan planı döneminde önem derecesini bilinçli olarak yükselttikleri AB, bu günlerde o değeri kalmış değildir. Rum tarafında iki devletli çözüm anlayışı daha da oransal olarak yükselmektedir.

Rum tarafında kasım ayı içerisinde yapılan kamu oyu araştırmasında çok ilginç olduğu kadar da gerçekçi sonuçlara ulaşılmıştır. Mevcut statü %40, federal çözüm %18, taksim %17, konfederal %7, savaş %4, bu sonuçlar sosyolojik açıdan incelendiği zaman, devletini kuran Kıbrıs Türk halkının ne kadar haklı olduğu sonucunu görebiliriz.

Kıbrıs Türk halkının devleti KKTC şerefidir, doğru ve istikrarlı yönetim ise helal hakkıdır.

:

:

:

: