2018 YILINDA CİDDİ SİYASİ GELİŞME VE DEPREMLERE HAZIR OLALIM

Bir yılı daha geride bırakarak 2018’e günaydın dedik, öncelikle halkımıza ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini tüm kalbim ile diliyorum.
Bir yılı daha geride bırakarak 2018’e günaydın dedik, öncelikle halkımıza ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini tüm kalbim ile diliyorum. 2018 yılı KKTC siyasetinde çok gelişmelerin olacağı bit yıl olacak. Önümüzdeki hafta yapılacak olan genel seçimlerde meclise seçilecek adayların içerisinde bayağı değişiklik olacağı gözüküyor. Siyasi depremlerin yaşanacağı bir hafta olacak, saha da yarışan adaylar kıyasıya çalışıyorlar ancak halkımızda bir sessizlik hüküm sürüyor.
Farklılık yaratmayı hedefleyerek yeni kurulan partiler belli oldu ki halkımız arasında heyecanı yaratamadı. Siyaset üretken olmalı onlarca aday özellikle TV ve sosyal medyada boy gösterdi, projelerini anlatmaya çalıştı. Ben şu eksikliği gördüğümü de yazmadan geçemeyeceğim, parti politikalarından farklı olarak daha çok kişilerin politikaları ortaya çıktı. Bu siyasi kurumlar olan siyasi partileri biraz gölgede bıraktı, buna neden olan karma oy kullanma hakkıdır. Kişiler öne çıktıkça parti politikaları biraz geride kalıyor, ülke gerçekleri eğer bu kurgu üzerine yapılacaksa bu yanlış ve verimsizdir. Siyaset önce partilerde olgunlaşmalı ve daha çok paydaşlar buna sahip çıkmalı, daha açık yazayım karma oy kullanma hakkının ülkeye kattığı verim düşüktür, geçmiş tecrübeler de bunu görebiliyoruz.
KKTC genel seçimlerinin ertesinde yani 8 Ocak günü kaç parti başkanının başkanlığından istifa edeceğini merak ediyorum en az üç başkan istifa edecek. Hedefledikleri oy oranlarını tutturamadıkları zaman ve var olan milletvekili sayıları düştüğü zaman istifaları kaçınılmaz olacak. Vekil sayılarının dağılımı ülkenin önünü mü açar? Yoksa yeni bir siyasi kaosu mu tetikler bunu da göreceğiz. Ben güçlü bir hükümetin kurulabileceğini düşünüyorum.
Seçime katılım oranı beklenen kadar çok olmayacaktır, %70’i geçse bile az geçecek. Çok önemli olan seçimin meşrutiyeti açısından hatalı oy çıkma oranları, basit gözükse bile biraz karmaşık olan bu yeni oy kullanma şeklin de hatalı oylar çok olur mu? 2018 çok hareketli siyasi bir yıl olacaktır, hayırlısı ile.

:

:

:

: