Bacaktan alınan deriyle vajina yapıldı

Doğuştan vajina ve rahmi olmayan Suriye uyruklu evli A.E.M.'ye (25), Konya'da yapılan ameliyatla, bacaklarından alınan deriyle vajina yapıldı
Rahim nakli de gerçekleşirse kadının çocuk sahibi olma ihtimali ortaya çıkacak ama bunun dünyada sadece bir örneği var

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındıktan sonra Konya'ya gelen A.E.M., 2 yıl önce M.E.M. ile evlendi.

Yıllardan bu yana sağlıksız olarak idrarını yapan A.E.M., evlendikten sonra çocuk sahibi olamayacağı için ruh sağlığı olumsuz etkilendi.

Bunun üzerine eşiyle birlikte Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne başvurdu. Tetkikler sonucu A.E.M., yapay bir vajina yapılabileceğine karar verildi. A.E.M.'ye bacağından alınan deriyle vajina yapıldı ve embriyosu donduruldu. Rahim nakli de gerçekleştirildiğinde dondurulan embriyosu sayesinde hamile kalıp, çocuk sahibi olabilecek.


'Çocuk sahibi olmak istiyorum'

Ameliyattan sonra mutlu olduğunu ifade eden A.E.M., 'Bu rahatsızlık nedeniyle çok sıkıntılar çektim. Şimdi gayet memnunum. İnşallah durumum daha iyiye gider. İleri de bir çocuk sahibi olmak istiyorum'' dedi.

Ameliyatı yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, vajina ve rahmi olmayan hastaların adet olamamaları durumunda teşhisin konabileceğini hatırlattı.

A.E.M.'nin durumunun ihmal edildiğini ve her iki bacağından alınan derilerle vajina oluşturduklarını ifade eden Dr. Ünsal, şunları söyledi:

''Evlenince eşiyle ilişkiye girememiş. Bu hastamızda hiçbir genital organı yoktu. Sadece 1 yumurtalığı vardı. Hastaya normal evlilik hayatını sürdürmesi için, vajina yapmak gerekiyordu. Bacağından deri alınarak vajina yaptık. Ameliyat gayet başarılı oldu. Ayrıca bu hasta ve buna benzer hastalar için çok önemli bir şey yaptık. Bu hastanın embriyosunu dondurduk ve sakladık. İleride çocuk sahibi olabilme şansını sağlamak açısından bu çok önemliydi. Hastanenin buna imkanlarının olması da çok önemli. Ülkemiz organ transplantasyonunda çok iyi işler yaptığı için rahim nakli ile bu hastamızın çocuk sahibi olabilme şansını sonuna kadar zorlayacağız.”

'Dünyada sadece 1 örneği var'

Dr. Ünsal, ''Rahim nakliyle dünyada çocuk sahibi olan bir tek aile var o da İsveç’te. Türkiye’de rahim nakli oldu, gebeliği sağlandı ama canlı çocuk doğuramadı. Organ nakli ve ülkemizdeki tıbbi gelişmeler şunu gösteriyor ki çok hızlı aşama kaydediliyor'' dedi.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER