UBP-DP-YDP üçlü koalisyon hükümeti KKTC’ye hayırlı olsun

Ülkenin hükümetsiz kalması diye bir olgu olamaz, sorumlu ve demokrasiye saygı duyan partiler, siyaseti halkı için yapanlar seçim sonrası sonuçlara saygı duyar ve muhtemel hükümeti kurarlar.
Ülkenin hükümetsiz kalması diye bir olgu olamaz, sorumlu ve demokrasiye saygı duyan partiler, siyaseti halkı için yapanlar seçim sonrası sonuçlara saygı duyar ve muhtemel hükümeti kurarlar. Ocak 2018 seçimlerinin galibi halk olmalıdır, bu seçim sonucunun doğru algılanması ile alakalıdır. Halkımızın ilk olarak kurulması gereken hükümet modelini UBP-HP olarak belirlemiştir, ancak HP siyasetçi gibi değil kişisel ihtiraslar üzerinden hareket ettiği için koalisyona kapıları kapatmıştır.
Birden çok olumsuzluk içerisinde girilen bu seçimde, halkımız verdiği çoğunlukta ki karar Kıbrıs sorunun da Rum tarafı ile ortak federal devleti destekleyenler değil, KKTC ye sahip çıkanları tercih etmiştir. Belki tüm siyasi partilerimiz devletine sahip çıkıyor, neticede seçilenler de KKTC meclisinde yemin ederek göreve başlayacaklar, ancak onlar kurtuluşun ortak federal çözümde olduğunu savunuyorlar. UBP-DP ve YDP federal çözüm arayışlarının zaman kaybından başka bir şey olmadığını çok kez açıkladılar. Artık devletimizin tanıtılması çalışmalarının başlaması gerektiğini savunuyorlar, Türkiye de bu görüşe destek veriyor.
UBP- DP- YDP hükümetinin oluşmasının temellerinin atılmasının bir nedeni de Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile bu görüşün örtüşmesidir. Seçimler gelir geçer, seçilen isimlerde değişir değişmeyen tek gerçek ise devlettir, devlete sahip çıkan ise halkı ile birlikte geleceği doğru planlayan siyasetçilerdir.
Değerli okurlar aslında bu makalem tamamı ile bir öngörüdür, resmi olmayan görüşmeler var ancak daha ortaya bir hükümet modeli çıkmış değildir. Ben seçim öncesi muhalefet partilerinin açıklama ile suçlamalarını, KKTC meclisinde dününü unutarak iddiaları değerlendirdiğim zaman nasıl bir hükümet olasılığı üzerinde düşünüyorum.
Bu hükümet kurulursa, burada kilit parti DP ve Serdar Denktaş’tır, hakkını yememek gerekiyor. Denktaş misyonu demek KKTC’DİR, devletine sahip çıkmak zorunluluğu vardır. Serdar bey seçimden birkaç gün önce 2020, CB seçimlerinde aday olacağını açıklamış olması, kendisinin yer alacağı hükümet modelini ortaya koymuştur.
CTP milletvekili Fikri Torus’un seçim öncesi ADA TV de yapmış olduğu açıklama ise çok manidardır. ”seçimden sonra kurulacak olan CTP-HP-TDP hükümeti derhal müzakereleri kaldığı yerden başlatacak ve Kıbrıs sorununu ortak federal devlet temelinde Cumhurbaşkanı ile birlikte çözecektir” açıklaması partiler arasında Kıbrıs sorunun da derin ayrılıkların olduğunu göstermiştir.
Bin yine de UBP-DP-YDP hükümetini gerçekleştirilen siyasetten dolayı, iç ve dış gelişmeler doğrultusun da kurmuş oldum, bu tamamı ile benim öngörümdür, hayırlısı olsun.

:

:

:

: