Gürültüler arkasındaki sessizlik!

2013 ilk aylar, Güneyde ekonomik krizin hükmettiği ve doğal gazın varlığının teyit edildiği zaman.
2013 ilk aylar, Güneyde ekonomik krizin hükmettiği ve doğal gazın varlığının teyit edildiği zaman. Kıbrıs sorununun krizle ve gazla ilgili yorumlar ve oturdukları yerde teoriler üretip bu krizden Rumlar çıkamaz, bu gazdan dolayı dünya onları yola getirir, Kıbrıs meselesi çözülür ve gaz da Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşır kehanetleri nerede ise dogma o günlerden beri.

EVET AMA ÖYLE Mİ GELİŞTİ OLAYLAR?
Rum krizden beklenilenden erken çıkıyor, sürekli kredi notları iyileşiyor, CCC den BB+’ya yükseldi, ekonomik göstergeler yatırımcıyı rahatlatıyor.
’’ Uluslararası derecelendirme kuruluşu FİTCH, Kıbrıs’ın yabancı para birimlerine karşı puanını BB eksiden BB’ye bir derece yükseltti. Kuruluşa göre bu yükseltme GÜÇLÜ KAMU EKONOMİSİ VERİLERİ VE UYGUN PERSPEKTİFten kaynaklandı. Kuruluş Kıbrıs’ın ekonomisindeki iyileşmenin genişlediğini, Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla’daki büyümenin son yıllardaki öngörüleri geride bırakarak daha da çok arttığına vurgu yaptı. FİTCH Kıbrıs Gayri Safi Yurt İçi Hâsılası’nın 2017 yılının ilk altı ayında güven endeksindeki iyileşme sonucu 2017 ve 2018 yılında ortalama %3,5 artacağı öngörüsünde bulundu. İyileşme iş piyasasına da yansıdı ve 2017 yılının ikinci çeyreğinde işsizlik %10,6’ya geriledi. Tüm bu olumlu gelişmelere karşı FİTCH geri dönmeyen kredilerin yüksekliğinin bankalara olası etkileri konusunda tehlike çanlarını da çaldı. http://www.riknews.com.cy/tr/index.php/haberler/ekonomi-haberleri/item/27405-fitch-k-br-s-n-kredi-notunu-yuekseltti

Şu anda Güney Kıbrıs’ta yeni kurulan yerli ve yabancı şirket sayıları ve bankalarda yeni açılan kısa ve uzun vadeli, yerli ve yabancı kişi ve şirket hesapları kriz öncesi dönemini aratmıyor neredeyse!

KIBRIS MESELESİ, KIBRISLI TÜRKLERİNİN BEKLEDİĞİ, ÜMİT ETTİĞİ ÇÖZÜMDEN GİDEREK DAHA YABANCI BİR ŞEKLE DÖNÜŞTÜ.
Vatandaş ümidini, beklentisini ve iyimserliğini tüketti.
Doğal gazın aman aman sadece Türkiye’den geçecek olması oldukça heyezenleşti!
Adamızdaki kendi siyasilerimizin doğal gazdan Türkler de payını alacak söylemi bir palavra olarak algılanmaya başladı.
Hade şimdi çöz arapsaçını, ayıkla pirincin taşını!

Ah keşke yanılsaydım, bunun böyle olacağını 2013’den beri söyledim, yazdım, nedenlerini kendimce anlattım!
İfade ettiklerimle aynı ve benzeri görüşlerdeki değerli başka insanlarımızdan da konu sorgulandı. Çözümün ve refahın Güney’deki krize endeksli ve doğal gaz ile gelmesinin düşük ihtimal olduğu söylendi.

Peki, ama biz niye yönetemiyoruz sorunlarımızı, niye belli hedeflere doğru stratejiler geliştirip uygulayamıyoruz!
Ekonomi, her gün daha da sıkıntılı, kamu hizmetleri iyice kalitesizleşti. Sağlık, eğitim, ulaşım, iletişim her şey kopuk kopuk…

KIBRIS SORUNU YÖNETİMİMİZ ÇOK BAŞLI BİR EJDERHAYA DÖNÜŞTÜ.
Hem de farklı taraflara ateş yağdırırken birbirlerini de dişleyen çok başlı bir ejderha!

Köşeye sıkıştırdık dedikleri Anastasiadis, krizden dolayı bitti dedikleri Güney Yönetimi, Kıbrıs görüşmelerinde süreci tamamı ile kontrol ediyor.
‘Ne yapsan Rum anlaşmadan kaçar’ gibi yorumlarla da bu başarısızlığa mazeretler temcit pilavına döndü.
Kamu reformu, özel sektörü destekleme, yasalara uyma yükümlülükleri, vatandaşlık ve muhaceret yasalarının güncelleşmesi, yolsuzluk soruşturmaları ile ilgili tatmin edici sorgulama ve mahkeme süreçleri ve daha nice elzem çalışmalar ile ilgili henüz tık yok!
Yolsuzluklarla mücadele, işkence, kayıt dışılığı kontrol etme, hak getire!
ZAMANI GELDİ, PEMBE TABLOLAR İLE İNSANLARIN AVUTULMASI YERİNE SAMİMİ ACI TABLOLARA DAHA FAZLA DEĞER VERİLMELİDİR.:

:

:

: