Bu istifa Kuzey Kıbrıs’ın ayıbı olarak tarihe geçecek

Önceki gün akşam saatlerinde Değerli yargıçlarımızdan Tacan Reynar istifasını Facebook hesabından şu mesajla duyurmuştu:
Önceki gün akşam saatlerinde Değerli yargıçlarımızdan Tacan Reynar istifasını Facebook hesabından şu mesajla duyurmuştu:
'' Her son yeni bir başlangıçtır.
Sadece zamanında nokta koymayı bilmek gerek.
Bugün itibariyle yargıçlık görevimden istifa etmiş bulunuyorum.
Şahsım adına içinde yaşadığımız mevcut kurulu düzende bu göreve devam etmenin hiçbir anlam ve önemi yok.
Yazacak, konuşacak, paylaşacak çok şey birikti.
Yeni başlangıçlarda görüşmek dileğiyle…”
Sayın Reynar’ın bu mesajı gündeme bomba gibi düştü.
Konuyla ilgili bir çok yorum yapıldı.
Bunun üzerine Yargıç Tacan Reynar ikinci bir paylaşım yapma gereği duydu sosyal medya üzerinden, bu paylaşımında da Sayın Reynar Kuzey Kıbrıs’taki düzenin tümünü işaret etti ve dedi ki:'Tüm yaşanan olaylardan önce geçtiğimiz yıl Kasım ayında almış olduğum karar gereği bugün meslekte son günüm. Bu sürede güzel dileklerde bulunan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. Kurulu düzen dediğimiz şeyi sadece Yargı erki olarak algılamaya çalışanlar yanılıyorlar. Açık açık söyleyelim, anlamayanlar anlasın: Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm kurulu düzen!
Bunun akabinde de Yüksek Mahkemeden bir açıklama geldi Yargıç Reynar’ın istifası ile ilgili..
Açıklamada şöyle yazıyordu:”Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın Görevinden ayrılma ve yurt dışına yerleşme düşüncesine varması tamamen kendi tasarrufu. İstifası ile neticelendirdiği davalar arasında bağlantı kurulması, en hafif şekliyle gerçeklerin çarpıtılmasıdır”
Ve özetle; Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, aslında herkesin bildiği şeyi açık yüreklilikle ve yüksek sesle dile getirdi.
Peki nedir o?
“Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm kurulu düzen” ifadeleri ile belirtmeye çalıştığı bozuk düzendir. Bu ülkede 7’den 70’e herkesin bildiği ve bir şekilde herkesin farkında olduğu, bire bir yaşadığı 40 yıllık düzeni dile getirdi Sayın Reynar.
Elbette Sayın Reynar’ın istifasının gerçek nedenlerini bilmiyoruz.
Lakin başarılı bir Yargıç olan Tacan Reynar, istikbal vaat eden bir pozisyonda, ülke şartlarına göre iyi bir makama ve maaşa sahip ve bütün bunları bir çırpıda silip vazgeçebiliyorsa icra ettiği görevlerinden orada durup hepimizin düşünmesi lazım..Tabi ki konu gündeme düşer düşmez bir çok yorum gerek sosyal mecrada gerekse sokakta konuşulmaya başlandı. Ve bu yorumların büyük bir bölümü de yargı erkinin üzerine yoğunlaştı.Açıkçası bunu doğru bulmuyorum. Zira ne olursa olsun sadece “Yargı” üzerinden Sayın Reynar’ın istifasını ele almak yanıltıcıdır.Nitekim Tacan Bey’de bundan rahatsız oldu ki ikinci bir paylaşım yapma gereği duydu..
Hoş akabinde Yüksek Mahkeme’den de konuyla ilgili açıklama geldi ve bu kararın Sayın Reynar’ın tasarrufunda olduğuna, Tacan Reynar’ın istifasının neticelendirdiği davalarla ilgisi bulunmadığına dikkat çekildi.
Elbette bu karar Sayın Reynar’a aittir, bundan en ufak bir şüphem yok.
Fakat ne olursa olsun Tacan Bey gibi değerlerimizin bu şekilde birer ikişer düzenin mağduru olarak görevlerini bırakmaları çok üzücü..
Ve gerçekten üzgünüm..
Buradan hareketle Yasama ve Yürütmenin de bu istifadan dersler çıkarması gerektiğine inanıyorum.Özellikle de vurgulamak istiyorum, hukuk dalında doçentliği olan bir Başbakanın ve yine uluslararası hukuk dalında profesörlüğü olan bir Başbakan Yardımcısının olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetiminde Kıdemli bir Yargıcın bozuk düzene vurgu yaparak istifa etmesinin ardındaki gerçek her ne ise, bu ülkenin ayıbı olarak tarihe geçecektir..

:

:

:

: