GÜZELYURT’A CAN SUYU YARIN GELİYOR

8 bin dönümlük tarımsal üretim alanına su sağlayacak Güzelyurt Merkezi Sulama Projesi, yarın hayata geçiriliyor. Şahali “Bu projeyle narenciye bahçeleri kurumaktan kurtarılacak” dedi.
8 bin dönümlük tarımsal üretim alanına su sağlayacak Güzelyurt Merkezi Sulama Projesi, yarın hayata geçiriliyor. Şahali “Bu projeyle narenciye bahçeleri kurumaktan kurtarılacak” dedi.

8 bin dönümlük tarımsal üretim alanına merkezi şebeke vasıtasıyla ulaşmasını sağlayacak Güzelyurt Merkezi Sulama Projesi, yarın hayata geçiriliyor.

Proje açılışı, Güzelyurt Kumköy Tesisleri’nde yarın saat 10.00’da yapılacak.
Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Projenin devreye gireceği ilk gün, takviye amaçlı su yaklaşık 6 bin dönümlük tarımsal alana verilecek.

1800 metre uzunluğunda boru hattı döşenerek, 4 noktaya bağlantı yapıldı. Bu kapsam içerisinde Aydınköy 190. sulama birliği, Yayla sulama birliği (2 bağlantı), 116 sulama birliği (Vakıflar) (2 bağlantı), Tarım Dairesi Çiftlikleri yer alıyor.

Projenin ikinci aşaması için, 3 bin 200 metre uzunluğunda boru hattı döşenmesine devam edilirken, 6 noktaya bağlantı yapılacak. Böylece, yaklaşık 2 bin dönüm tarımsal alan takviye amaçlı suya kavuşacak. Hatların döşenmesi tamamlandıktan sonra yeni alanlar sisteme dahil edilecek. İkinci aşama çerçevesinde 310. Sulama Birliği, 269. Sulama Birliği, 7. Sulama Birliği, 25. Sulama Birliği, 70. Sulama Birliği ve 82. Sulama Birliği’ne takviye su sağlanacak.

ÇALIŞMA ŞEKLİ

Proje bağlamında, geçmişte Lefkoşa ve Gazimağusa'ya içme ve kullanma suyu sağlamak üzere inşa edilen ancak Türkiye'den temin edilen suyun kullanılmaya başlanmasıyla atıl kalan Kumköy tesislerinin çalışma şekli değiştirilerek, projede kullanılmak üzere hazır hale getirildi.

Kumköy tesislerinde yer alan 22 bin 500 m3 depolama kapasitesine sahip olan 3 depo, 25 Eylül günü, resmi olarak Su Dairesi tarafından tarımsal amaçlı su dağıtımı için yeniden işletilmeye başlanacak.

6 bin dönüm tarımsal alana takviye amaçlı su, 25 Eylül’den itibaren dönüşümlü olarak ulaşacak. İkinci aşamanın siteme dahil edilmesi ile birlikte, toplamda 8 bin 181 dönümlük tarımsal araziye takviye su, yerel kaynaklar kullanılarak iletilmiş olacak.

Türkiye'den gelen su

Öte yandan, Türkiye’den gelen suyun, içme ve kullanma amaçlı olarak dağıtıldığı şebekeden, içme suyu dağıtım sistemini etkilemeyecek şekilde, saatte 800m3 sabit debi ile su alınarak sulama şebekesine aktarılmasına ilişkin çalışmalar da hızla devam ediyor.

Bu çalışmanın tamamlanmasıyla, bölgede yaklaşık 18 bin dönümlük tarımsal üretim alanı, Türkiye'den temin edilen suyla doğrudan sulanabilir hale getirilmiş olacak.

BAKAN ŞAHALİ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Güzelyurt bölgesine can suyu geliyor, tarım bölgeleri yeniden hayat bulacak” dedi.
Bakan Şahali, proje çerçevesinde merkezi şebeke aracılığı ile 8 bin dönümlük tarımsal üretim alanının yerel su kaynaklarıyla sulanacağı bilgisini paylaştı. Projenin açılışının yapıldığı ilk gün 6 bin dönümlük alana su verileceğini belirten Şahali, projenin ikinci aşamasında ise 2 bin dönümlük tarımsal alanın daha suya kavuşacağını aktardı.

Bakan Şahali, yıllardır suların tuzlanması ve azalması nedeniyle narenciye bahçelerinin büyük çoğunluğunun kuruduğunu, bu konunun yıllardır görmezden gelinerek önlem alınmadığını anımsatarak, göreve gelir gelmez hazırladıkları bu projeyle narenciye bahçelerinin kurumaktan kurtarılacağını söyledi.

Güzelyurt bölgesindeki tarımsal arazilere verilecek suyla birlikte, tarımsal yatırımların artması ve bölge ekonomisinin canlanması yönündeki beklentisini dile getiren Şahali, içinden geçilen kriz ortamında sözkonusu projenin bölge halkı için adeta bir can yeleği vazifesi göreceğini sözlerine ekledi.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER