'HAK SAHİBİ OLMAK İÇİN, HALK OLMAK YETERLİ'

Akademisyenler, Okan Veli Şafaklı ve Bülent Evre, ADA TV'ye konuk oldu. Erçin Şahmaran'ın hazırladığı 'SÖZ SİZDE' programına katılan Şafaklı ve Evre, Akdeniz’de tartışma konusu olan, enerji kaynakları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Akademisyenler, Okan Veli Şafaklı ve Bülent Evre, ADA TV'ye konuk oldu.
Erçin Şahmaran'ın hazırladığı 'SÖZ SİZDE' programına katılan Şafaklı ve Evre, Akdeniz’de tartışma konusu olan, enerji kaynakları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Okan Veli Şafaklı; 'Konu Türkiye'nin meselesi oldu'

'Henüz ortada bir şey yok. Yapılan, sadece arama faaliyeti. Bu zenginlik, iki toplumu bir araya getireceğine, maalesef iki toplumu çatışma noktasına getirdi. Kıbrıslılar bunu da beceremedi. Oysa bu konu iyi kullanılsa, bu ülke bir çekim merkezi olacak, herkes kazanacak. İki toplumun anlaması gereken, birlikte yaşamanın getireceği her şey, ancak paylaşmakla faydalı olur.

Doğal gaz, petrol, daha sonra başka konular, bu adayı barış adası yapmalıdır. Birileri, Rum tarafına bu ada sadece sizin değil demeli, bunu hatırlatmalı. Bu zenginliğin tüm ada için olduğunu, Rum tarafı da anlamalı. Birlikte yaşamanın hazzına beraber varmak gerek.

Kıbrıs sorunundaki ortak parametreler unutuldu. Şimdi tek konu doğal kaynak. Ortak komite hangi konuda çalıştı ki? Olay bizden çıktı. Türkiye'nin meselesi oldu.'
Bülent Evre; 'Enerji kaynaklarının %60'ı bu bölgede'

'Doğal gaz konusunda tespit edilen net bir şey yok. Ama uluslararası şirketlerin yıllardır yaptığı araştırmalar ve tespitler var. Genel olarak dünya enerji kaynaklarının %60'ı bu bölgede. Burada önemli bir kaynak mevcut. Şuan, 200 gemi Akdeniz sularında dolaşıyor. Bir pay alma rekabeti var. Ülkeler arası, şirketler arası, toplumlar arası, bir rekabet yaşanıyor.

Türkiye'nin attığı adımlar, yeni bir tablonun oluşumu açısından önemlidir. Türkiye'ye çok ciddi yaptırımlar olmaz. Daha simgesel yaptırımlar gündeme gelebilir. Bu coğrafyada oluşturulan ittifak içine en geniş sahile sahip Türkiye'yi almazsanız, Türkiye de tek taraflı, kendi çalışmalarını yapar ve yapıyor da.

Güney Kıbrıs yönetimi, Türkiye'nin sorunlar yaşadığı ülkelerle ittifaklar kurdu. Bu ülkeler de, doğal kaynakların olduğu bölgede. Ve yapılmak istenen hepsinin birleştirilmesi.

Ada etrafında bulunacak her türlü kaynakta, Kıbrıslı Türklerin hakkı var. Bu hak için illaki devlet sahibi olmak gerekmez. KKTC tanınmaz diye, bu hakların dışındayız gibi bir argüman geçerli değildir. BM'nin doğal kaynaklar üzerine bir bildirisi var. Bu bildiri diyor ki, doğal kaynaklar üzerinde hak sahibi olmak için devlet sahibi olmak gerekmez, bir halk ve millet olmak yeterli.'

:

:

:

:

DİĞER HABERLER