İMAR ADALETİ İSTİYORUZ

KTMMOB Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, önümüzdeki hafta ilgili bakanlık tarafından açıklanması beklenen Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi Bölgesi Emirnamesi hakkında Ada TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.
KTMMOB Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, önümüzdeki hafta ilgili bakanlık tarafından açıklanması beklenen Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi Bölgesi Emirnamesi hakkında Ada TV’ye önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Aktaç, “Biz imar adaletinden yanayız. Plandaki verilerin gerçekçi olması lazım. İmar Planın temeli turizm ve eğitime dayanıyor. Hangi bölge turizm bölgesi, hangi bölge eğitim bölgesi olacak ise buna bakılarak karar verilmesi gerekir” uyarısında bulundu.

Yapılacak imar planından doğacak mağduriyetlere de değinen Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç, İmar Planına göre 10 liralık arazi 100 lira olursa değerli olan arsa da imara kapatılırsa burada bir mağduriyet vardır. Bunun tazmin edilmesi lazım. Çeşitli enstrümanlar ile kişiler tazmin edilmelidir. Eğer mülkünüz değer kazandıysa yüksek vergi vermelidir. Diğer tarafta ise mağduriyet varsa onun da tazmin edilmesi gerekir. Bir sistem kurup adaleti sağlamak lazım. Bunların imar planına girmesini istiyoruz” dedi.

KTMMOB Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç Ada TV’de Seval Oyalta’nın hazırladığı programa konuk oldu ve önemli açıklamalarda bulundu.
Başkan Aktaç programda şunları söyledi.

İmar Planına göre 10 liralık arazi 100 lira olursa değerli olan arsa da imara kapatılırsa burada bir mağduriyet vardır. Bunun tazmin edilmesi lazım. Çeşitli enstrümanlar ile kişiler tazmin edilmelidir.

Eğer mülkünüz değer kazandıysa yüksek vergi vermelidir. Diğer tarafta ise mağduriyet varsa onun da tazmin edilmesi gerekir. Bir sistem kurup adaleti sağlamak lazım. Bunların imar planına girmesini istiyoruz.

Devletin adil olması gerekiyor. Yüksek kata gelince olabilecek yer vardır olmayacak yer vardır. Dikey büyümede alt yapı problemlerini çözmenin lazım. Bununla ilgili alt yapılar hazır mı?

Adaletli olmalıyız.

Birine 10 kat verirken ötekine 2 kat vermek doğru değildir. Kağıt üzerinde birilerinin yani insanların geleceği ile oynuyorsunuz.

Arsa alırsınız, araziye dönüştürülürse ve arazi alırsınız arsaya dönüştürülmesi. Yaparsanız bunları tazmin edeceksiniz. Birilerinin geleceği ile oynuyorsunuz. Bu planın yanındayız ancak devlet adil olursa. Devlet bir şirket değildir.

Programa telefonla bağlanan Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar ise “Bir İmar planı toplumun tüm kesimlerine hitap ederse herkesi mutlu eder. İmar planına destek veriyoruz ancak bölgemizde bazı yerlerin imara kapatılması bölge insanını büyük sıkıntıya sokmuştur. Halkımızı rahatsız eden unsurların İmar planındaki yeni çalışmaların içerisinde görmek isteriz. Belediyelerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Belediyelerin kapatılması demek bir devleti kapatmak demektir. Bir sonraki pakette de milletvekillerinin sayıları mı gündeme gelecek “ dedi.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER