Bunca zaman sistem içinde yer bulmuşlar

Girne mahkemesinde devam eden evrak sahteleme davasında yüzlerce evrakın incelenmesine devam edildiğini söylüyor polis.
Girne mahkemesinde devam eden evrak sahteleme davasında yüzlerce evrakın incelenmesine devam edildiğini söylüyor polis.
Şu ana kadar da 19 devir işleminin sahte beyanla yapıldığından bahsediliyor..
Bu dava devam ede dursun, esas üzerinde durulması gereken, önemli konulardan bir tanesi de böylesi bir olayın vuku bulmasını besleyen sistemdir.
Nasıl yani?
Şöyle ki; söz konusu soruşturmada ilgili dava süreci devam ederken yeni yeni suçlar ve suçlu olduğuna inanılan zanlılar ortaya çıkıyor.
Dolayısıyla evrak üzerinde bu kadar sahtelemeye olanak tanıyan ya da bu organize içinde suçun meşru yollarla işlendiği iddia edilen sistemi de sorgulamakta fayda vardır diye düşünüyorum.
Neden?
Çünkü bu vaka münferit olmaktan çıkmıştır.
Zira bu şekilde, yani sahte vekalet/ beyanla devir edildiği düşünülen yüzlerce evraktan bahsediliyor.
Tabi bunun yanında evrak sahteleyerek 19 devir işleminin de yapıldığı anlaşılıyor.
Peki sistem buna nasıl müsaade ediyor?
Öyle ya söz konusu hadise ortaya çıkmadan, ilgili kişilerin büyük paralarla Girne’nin çeşitli yerlerinde sahibi oldukları ya da ortağı bulundukları şirketler aracılığı ile art arda binalar diktiklerini görüyoruz.
Dolayısıyla o güne kadar yani şu an haklarında bulunan iddialara kadar bu insanlar kurdukları tezgahı çalıştırmışlar ve işlerini tıkır tıkır yürütmüşler.
Almışlar,satmışlar,ortada büyük paralar dönmüş,itibar görmüşler devlet kurumlarında işlerini yürütmüşler vs.
Yani sahte vekaletler, devir işlemleri para trafiği sürmüş.
Peki bu ne demek?
Şu demek aslında; mevcut sistem içinde bu insanların devletin ilgili kurumunun mevzuatında buldukları açıklar vesile edilerek organize bir şekilde yaptıkları iddia edilen ve aslında meşru olmayan işlemlere meşruluk kazandırıp bu şekilde işlem yapmak sureti ile işledikleri iddia edilen suçun birer parçası haline geldiler.
Ve öyle anlaşılıyor ki bu meşru olmayan yolu devletin kurumunun içinden geçirdiler.
Özetle bugün onlarca mağdurun olduğu,ve birçok insanın karıştığı ve bu mağduriyetler üzerinden paralar kazanıldığı ve yüzlerce mağdurun daha ortaya çıkabileceği anlaşılıyor ki, söz konusu bu durumdan ötürü de iddia edilenlerin gerçek çıkması halinde ülkemizdeki emlak alım satım sektörün ciddi bir darbe alacaktır.:

:

:

: