Tehlike büyük

Kıbrıs gazetesi önemli bir konuyu gündeme taşıyarak Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği (KTİMB) Yönetim Kurulu üyesi ve alt yapı uzmanı Mimar Erdoğan Bekiroğlu’nun sosyal medyada yaptığı paylaşımı okuyucularına aktardı.
Kıbrıs gazetesi önemli bir konuyu gündeme taşıyarak Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği (KTİMB) Yönetim Kurulu üyesi ve alt yapı uzmanı Mimar Erdoğan Bekiroğlu’nun sosyal medyada yaptığı paylaşımı okuyucularına aktardı.
Bu paylaşımda , Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu akıtıldığını ve bu yüzden salgın hastalık tehlikesi olduğu hakkında daha önce uyarılarda bulunduğunu fakat kimsenin bir önlem almadığına dikkat çekildi..
Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitler Birliği (KTİMB) Yönetim Kurulu üyesi ve altyapı uzmanı Mimar Erdoğan Bekiroğlu sosyal medya hesabından yaptığı bu paylaşımla yetkilileri uyararak, Mağusa göletlerine arıtılmadan kanalizasyon suyu akıtıldığını ve bu yüzden salgın hastalık tehlikesi olduğuna dikkat çekti.
Bekiroğlu, kimsenin bu konuda önlem almadığını, daha önce Mağusa halkını ve yetkililerini uyardığını belirtti.
Bunun akabinde Doktor Okan Dağlı da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda
Aylardır bölgede sivrisineklerin neden olduğu salgın viral hastalıklar olduğunu ve bugüne kadar görülmemiş sayıda viral gastroenteritler ve riketsiya vakaları ayni hızla devam ettiğini belirtti.
Elbette böylesi önemli ve doğrudan sağlığı tehdit eden bu konunun kamuoyunda yarattığı etki bir yana, Mağusa özelinde bu anlamda ciddi bir tehlikenin olduğu anlaşılıyor.
Zira alt yapı uzmanı olarak Sayın Bekiroğlu gelen ve Mağusa bölgesini tehdit eden tehlikeye dikkat çekerken, tıp doktoru Okan Dağlı’da söz konusu tehlikenin yol açabileceği hastalıklar için uyarılarda bulunuyor..
Kısacası alanında uzman iki değerli insanın bu saptamaları sonrası yapılması gerekenler olduğu da aşikardır.
Kim veyahut kimler tarafından?
Başta Sağlık Bakanlığı,İçişleri Bakanlığı,Mağusa Belediyesi, Kaymakamlık işbirliğinde bu konu ile ilgili derhal gerekli çalışmaların başlatılması ve aşama aşama bu hususta neler yapıldığının kamuoyu ile paylaşılması ihtiyacı elzem olmuştur..
Ha tabi ki bu duruma nasıl gelindi? Zamanında neden önlemler alınmadı? Kim veyahut kimlerin ihmali bizleri bugünlere getirdi, elbette bunları da tartışacağız. Lakin şimdi bunun kimseye bir fayda sağlamayacağı da ortada. Dolayısıyla önce hepimizi doğrudan etkileyen ve bire bir ilgilendiren hastalık saçan, mikrop yuvası haline gelmiş bu tehlikenin nasıl önünü alacağımız kanımca çok daha önemlidir.
Zira tehlike büyüktür.

Ve bu tehlike öyle anlaşılıyor ki Mağusa bölgesinde her eve girmeye adaydır.


:

:

:

: