Jüpiter’in Çekirdeği Neden Bu Kadar Tuhaf?

Jüpiter’in çekirdeğinin astronomların beklediğinden daha tuhaf olmasının sebebi, 4.5 milyar yıl önce gerçekleşen çok büyük bir çarpışma olabilir.
Jüpiter’in çekirdeğinin astronomların beklediğinden daha tuhaf olmasının sebebi, 4.5 milyar yıl önce gerçekleşen çok büyük bir çarpışma olabilir.

Geçtiğimiz birkaç sene içinde, NASA’nın Juno isimli uzay aracı Jüpiter’in çekim alanı üzerinde bazı ölçümler yaptı ve bu ölçümler gezegenin çekirdeğinin büyük bölümünde hidrojen bulunduğunu işaret etti.

Sun Yat-sen Üniversitesi’nden Shang-Fei Liu, “Jüpiter bizim sandığımız gibi küçük ve yoğun bir çekirdek yerine; hafif, hatları belirsiz ve nispeten yayılmış durumda olan bir çekirdeğe sahip gibi görünüyor,” diyor.

Liu ve ekibi, 4.5 milyar yıl önce, oluşum aşamasındaki dev bir gezegenin Jüpiter’e çarptığı bir senaryoyu modelledi. Liu, “Bu çarpışmadan sonra,
Jüpiter’in çekirdeği tamamen tahrip oldu ve daha hafif ve hatları belirsiz özellikteki bir çekirdeğe benzeyen bir yapı oluştu,” diyor. Yapılan simülasyonlar bu çarpışmanın Jüpiter’deki etkilerinin günümüze kadar devam edebileceğini gösteriyor ve bu Juno’nun gözlemleriyle de uyum sağlıyor.

Bu Tür Çarpışmalar Nadir Değil
Ekibin yaptığı simülasyonlar, Jüpiter’in birkaç milyon yıllık bir süreç içinde oluşum aşamasındaki bir gezegeni yutma ihtimalinin yüzde 40 olduğunu da ortaya koydu.

Durham Üniversitesi’nden Vincent Eke, gezegenlerin oluşum süreçlerinde bu tür çarpışmaların nadir görülen bir durum olmadığını ve bu etkilerin güneş sistemi genelinde görülebilir halde olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Merkür’ün neredeyse hiç kabuğu yok, Venüs ters yönde dönüyor, Ay büyük bir çarpışma sonucunda oluştu ve Uranüs yan yatmış şekilde dönüyor.

Ama Satürn, Uranüs ve Neptün hakkında Jüpiter’in çekirdeğinin olağan dışı olup olmadığını söyleyecek kadar bilgi sahibi değiliz.”

Oxford Üniversitesi’nden Peter Read, direkt olarak test edilemeyecek olması nedeniyle, Liu’nun hipotezinin yakın gelecekte muhtemelen bir hipotez olarak kalacağını belirtiyor.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER