'KREDİ YURTLAR KURUMU, TEKEL OLDU'

Eski Tarım Bakanı, Sami Dayıoğlu, ADA TV'ye konuk oldu. Erçin Şahmaran'ın 'Gündeme Bakış' programına katılan Dayıoğlu'nun gündeme dair yorumları şöyle; 'Keşke arzu ettiğimiz gibi sorunsuz bir ülkemiz olsa. Başka ülkelerde, idareciler, halkı için önceden düşünüyor, ne gerekiyorsa yapıyorlar. Ancak bizde idareciler kendi bildiğini yapıyor. Her şeyin mükemmel olmasını beklemiyoruz. Tek istenen, yaşana bilir bir ülke yaratılmasıdır.
Eski Tarım Bakanı, Sami Dayıoğlu, ADA TV'ye konuk oldu. Erçin Şahmaran'ın 'Gündeme Bakış' programına katılan Dayıoğlu'nun gündeme dair yorumları şöyle;
'Keşke arzu ettiğimiz gibi sorunsuz bir ülkemiz olsa. Başka ülkelerde, idareciler, halkı için önceden düşünüyor, ne gerekiyorsa yapıyorlar. Ancak bizde idareciler kendi bildiğini yapıyor. Her şeyin mükemmel olmasını beklemiyoruz. Tek istenen, yaşana bilir bir ülke yaratılmasıdır.

Bizim çıkmazımız; Rumlar bizi istemez, Türkiye bize izin vermez, kıskacı arasında kalmamızdır. Biz ev sahibiyiz, kendi ülkemiz için kendimiz karar vermeliyiz. Başka iradeleri, kendi irademize müdahale edecek noktalara getirmemeliyiz. Ev sahibi olduğunu farkında olmalı ve ona göre bir duruş sergilemelisin. Kendi içinde kaliteli kadrolarla devleti yönetmelisin. Tecrübeli iş bilen insanlar, siyasi tercihlerine göre devletin yönetim kadrolarından uzaklaştırılıyorlar. Bu çok yanlış, devlete, topluma, insan kaynağına son derece zarar verici işler yapılıyor. Devlette idari kadro, tecrübeli, dinamik, İşbilen, konusuna vakıf insanlardan oluşmalı. Siyasi iktidarlar da bu kadroları bozmamalı. Bunları yapmazsak, misafir gelir ve ev sahibini idare eder. Sonra da şikâyet eder dururuz.

Türkiye ile imzalanan protokoller içinde doğru noktalar da var. KIB-TEK mesela, devlet dairelerinin elektrik enerjisini kesmeye gidiyor. Hani tüm sayaçlar, akıllı sayaçtı, demek ki değilmiş. Bizler akıllı sayaca geçmek için gerekli katkıyı kuruş kuruş ödedik. Kimse kusura bakmasın, KIB-TEK'te dışarda çalışan insanlar da, masa başı çalışan insanlar da aynı hakları alıyor. Bu kabul edilemez.

Buradan soruyorum, Maliye'ye, Bakan Olgun Amcaoğlu'na, KYK'dan, yani Kredi Yurtlar Kurumundan ne kadar vergi alıyor? 250 TL her bir öğrenciden para alınır, sabah, öğlen, akşam yemeği, su, elektrik ve internet de içindedir bu miktarın. Ayrıca, Türkiye hükümetinden de 750 TL sübvanseye alırlar. Özellikle Mağusa ve Lefke KYK'dan dolayı mahvoldu. Kredi Yurtlar Kurumu ülkeye gelen öğrencinin sadece %10'u alacaktı. Sadece Lefke de bu yıl 6 bin öğrenci alacaklar. Millet tavla teslim. Ciddi yatırım yapan, borçlanan insanlar devlete vergisini ödüyor. Çok fahiş fiyatlar isteyen ev sahipleri de olmuştur. Ama KYK bu noktada denge unsuru olmalıydı. Ama denge diye gelip, tekel olan bir Kredi Yurtlar Kurumu var. Devlete de kuruş vergi ödemiyor. Bu devletin alacağıdır. Üzerine gidilmesi şart.'

:

:

:

:

DİĞER HABERLER