BAYBARS NEREYE KOŞUYOR?

İmar Planı’nda kafalar karışık
İmar Planı’nda kafalar karışık

Halkın Katılımı Sürecinde Bakanlığa ve/veya Şehir Planlama Dairesi’ne verilen bazı görüş-itiraz dilekçeleri hasıraltı mı edildi?

SÖZDE ŞEFFAF

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Meclis Genel Kurulunda, sona gelinen Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı hakkında açıklamalarda bulundu. Ne yazık ki, Sayın Baybars hak ve hukuktan uzak olarak yürütmekte olduğu çalışmaları, katılımcılık ve şeffaflık şemsiyesi altına gizlenerek saklamaya çalıştı.

LONGBEACH’E AYRICALIK

Basın açıklamasında planın bazı detaylarına verdiği rakamlarla açıklık getirmeye çalışan Baybars, planda yapılan büyük değişikliklerden (İskele’de üniversite yerinin belirlenmemesi, hali arazilerin kullanımına ait ilkesel değişiklik, Longbeach’te yeni imara açılan yüksek katlı bölgede, sonradan haritaya işlenen yol güzergahlarının belirlenme kriterleri vs.) bahsetmemeyi tercih etti.

HASIR ALTI EDİLDİ

14 Ekim 2019 tarihinde Birleşik Kurula sunulan dökümanlar arasında bulunan ve halkın katılımı sürecinde görüş/itiraz dilekçesi verilen arazileri gösteren ekteki haritada görülüyor ki, Sayın Baybars’ın açıkladığı gibi harita üzerinde 197 görüşün veya itirazın parselleri itina ile işaretlenmiş bulunmaktadır. Söz konusu harita incelendiğinde, Sayın Baybars’ın adaletli ve tarafsız davranmadığı, bazı dilekçeleri hasır altı ettiği ve değerlendirmeye bile almadığı görünmektedir.


:

:

:

:

DİĞER HABERLER