“BEN YAPARIM, BENİM DEDİĞİM OLUR” DOĞRU BİR YAKLAŞIM DEĞİL

Yeniboğziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Ada Tv’de katıldığı Günaydın Ada Programı’nda Haluk Doğandor’un sorularını yanıtladı. Zurnacılar, İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’na neden “Hayır” dediğini anlattı.
Yeniboğziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Ada Tv’de katıldığı Günaydın Ada Programı’nda Haluk Doğandor’un sorularını yanıtladı. Zurnacılar, İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa İmar Planı’na neden “Hayır” dediğini anlattı.

Mustafa Zurnacılar, Yeniboğaziçi beldesinin gelişmekte olan bir belde olduğunu ve nüfusun hızla artmakta olduğunu, imar planına ihtiyaç olduğunu ancak belediyenin denetimini yapamadığı bir imar planının Yeniboğaziçi’ne yarardan çok zarar getireceğini ifade etti.

Zurnacılar, plan süreci içerisinde İçişleri bakanlığı’na yaptıkları tüm itirazların kabul görmediğini, aynı anda birbirinden farklı özellikleri ve konumları olan üç belediyenin aynı imar planına tabi tutulduğunu gördük dedi.

Yeniboğaziçi’nin kırsal yetkilere sahip, ülkenin en önemli turizm bölgelerinden biri olduğunu savunan Zurnacılar, belediyelerinin Mağusa kazası içerisinde 10 belediyenin en büyüğü olduğunu söyledi. Buna rağmen izin makamı olmadıklarını halen kırsal yetkilerle belediyeyi yönettiklerini vurguladı.

Yeniboğaziçi beldesinde hızlı ve çarpık yapılaşmanın önüne geçebilmek için,
belediyelerinin imar yönünden yetkilendirilmesi gerektiğine işaret etti Mustafa Zurnacılar.

Mustafa Zurnacılar, 25-27 Şubat 2019 tarihinde, kamu, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve akademisyenleri temsilen 100’e yakın katılımcının katıldığı bir çalıştay düzenlendiğini söyleyerek, o çalıştay da oldukça umutlandıklarını dile getirdi.
Ancak bu imar planının son şekline yaklaşıldığında gördüğümüz tablo bizi çok rahatsız etti diyen Zurnacılar, planın son halinde birinci derecede paydaş olan belediyelerin istek ve önerilerinin daha az kabul gördüğü anlaşıldı bu planda, diye konuştu Zurnacılar.

Yeniboğaziçi’nde 500-600 dönüm arazinin 2. Derecede tarım toprağı teşhisiyle imara kapandığını söyleyen Zurnacılar, bunun akabinde İskele bölgesinde bir gecede 3000 dönüm 1. Derecede tarım arazisinin imara açıldığını öğrendiklerini belirtti.

Ada TV’de katıldığı Günaydın Ada programı’nda konuşan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, üç belediye başkanı ve meclis üyelerinin hayır dediği planı, herşeye rağmen “istemeselerde yürürlüğe koyacağım” diyen İçişleri Bakanı Baybars’a hitaben, “ben yaparım, benim dediğim olur mantığı” doğru bir yaklaşım değildir dedi. Ve halkın da Sayın Bakanı seçerek oraya gönderdiğini unutmamalı diye ifade etti.

Zurnacılar, tüm bu yapılanların, halkın mağdur edilmesinin, siyasiler açısından getiri ve götürülerinin olduğu unutlmamalıdır dedi.

:

:

:

:

DİĞER HABERLER