Neler yaşandı..

Önce kısa kısa hatırlatmalar yapalım.
Önce kısa kısa hatırlatmalar yapalım.
Hükümet ortaklarının Türkiye ziyareti öncesi açıklanan Kudret Özersay’ın Cumhurbaşkanı adaylığı.. Sonrasında çizilmeye çalışılan imaj... Başbakan Ersin Tatar’ın 'organizasyoncular' demesi... Reddedilen imar planı taslağı ile sonuçlanan süreç..
Akabinde Adayı mesken tutmuş, burada korkunç paralar kazanan Murat Gezici adlı kişinin anket şirketi kamuoyu üzerinde çalışmalar yapıyor.
Buna sistemli bir algı yönetimi de diyebiliriz.
İşte o anketlerin en yenisinde şöyle ilginç bir sonuç çıkıyor.
Ankete göre, Tufan Erhürman %17.4, CTP ise % 21.8 oy alıyor.
Peki buradan ne anlıyoruz.
CTP’de işlerin karışık olduğunu anlıyoruz bu sonuçlara göre.. Ayrıca söz konusu ankete göre, Tufan Erhürman 2.tura kalamıyor. Ancak 2.tur projeksiyonlarında Akıncı-Tatar, Tatar-Erhürman oranları veriliyor. Özetle ilgili anketin yaratmaya çalıştığı algıda Ersin Tatar ilk turda her şartta kazanır. Elbette bu olasılığın yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Yani UBP adayı Genel Başkan Ersin Tatar’ın ilk turu geçme olasılığı yüksek bir ihtimal. Hükümet ortağının ise durumu kritik. Dolayısıyla anketin tahminleri doğru çıkarsa,hükümet ortağı Kudret Özersay’ın siyasi hayatı bitiyor demektir.
Peki neden?
Zira kendisi %7.8, oranında oy alır iken,partisi %10.5 oranında bir oya sahip oluyor.
Haliyle bu da hem Sayın Özersay’ı hem de Halkın Partisini sıkıntıya sokar.
Tabi ki bütün bunlar varsayılan?
Neye göre? Kime göre?
İlgili anket şirketinin yaptığını iddia ettiği çalışmalara göre..
Peki neden iddia ettiği diyorum.
Sevgili dostlar, bunca yıldır her seçim dönemi ülkede çeşitli çalışmalar yapılıyor bu yönde.
Bu maksat için gerçek anlamda bilimsel gerçeklikten yola çıkılan çalışmalar elbette oluyor. Öncelikle işini bu doğrultuda amacının ruhuna toplumsal faydayı koyup kamuoyuna ışık tutmaya çalışan anket çalışmalarını tenzih ederken, bir taraftan da bu işi aldığı para karşılığında algı yaratmaya yönelik yapanların olduğuna dikkat çekmekte fayda vardır.
Şöyle ki yıllardır bir vesileyle yapılan anket çalışmalarına hiç iştirak etme şansım olmadı.
Ne benim, ne de yakın çevremin.
Ve hep soruyorum eşime, dostuma, hukukum olan herkese, bugüne kadar yapılan bu anketlere katılıp katılmadıklarını, yani bu maksat doğrultusunda onları aran birilerinin olup olmadığını soruyorum. Cevap yok yok yok..
Yani anlayacağınız bize hiç denk gelmedi bu kamuya dönük yoklamalar.
Ha bu insanlar nerede, kimlerle konuşarak ya da yüz yüze gözlerinin içine bakarak bu çalışmaları yaptıklarını açıkçası çok merak ediyorum..

:

:

:

: