Sektör muhatap bulamıyor

Ülkemizin en önemli sektörü elbette Turizm Sektörü. Bütçe açığını kapatmak tutunda iç piyasanın canlı kalmasına kadar pek çok artısı var. Bunları uzun uzadıya yazmaya her halde gerek yok.
Ülkemizin en önemli sektörü elbette Turizm Sektörü. Bütçe açığını kapatmak tutunda iç piyasanın canlı kalmasına kadar pek çok artısı var. Bunları uzun uzadıya yazmaya her halde gerek yok.
Dün bu sektörün iki temsilcisinden önemli açıklamalar geldi. Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Dimağ Çağıner sosyal medya hesabından “Şimdi hükümetin mazereti kalmadı; Türkiye den bir şekilde kaynak aktarımı yapılacak ( inşallah ) önemli olan bu kaynağı en verimli kullanılmasına yönelik ekonomik vizyon var mı? Çok yakın takipçisi olacağız” dedi.
Dimağ Çağıner’e göre Türkiye’den gelen kaynak, turizm sektörüne ve diğer sektörlere verimli olarak kullanılması gerekiyormuş.
Öte yandan ülkedeki en büyük otel yatırımcılarından Pasha Grup Yönetim Kurulu başkanı Vedat Erbaş, turizm sektörünün nefes alamaz hale geldiğini belirterek uyardı: ‘Bıçak kemiğe dayandı’
Hükümetin otel ve casinolar için “1 Haziran’da aç” diye tüm sektöre adeta talimat verdiğini söyleyen Vedat Erbaş, “Henüz kimse nasıl açılacağımıza dair bir soru sormadı. Açıldığımız zaman ne yapacağımızı bilmiyoruz” şeklinde konuştu.
“Devlet bizim kapımızı çalıp haliniz nedir diye sormadı” diyen Erbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Haziran’da bizi açmak zorunda bırakacaklar ama biz açıldığımız zaman ne yapacağımızı bilmiyoruz? Buyurun bu şekilde açacaksınız diye bir talimat yok. Biz dersimize çalıştık, biz açacağız ama diğer meslektaşlarımız çalıştı mı, yok… Biz çifte pandemi yaşıyoruz. Lafa gelince turizm, lokomotif sektör… Nasıl turizm lokomotif sektör olacak? Bu ülkede turizm biterse ne olacak? Bu ülke ne ile kalkınacak? Buyurun 15 gündür açtınız Kuzey Kıbrıs’ta her şey açık, gelen turist var mı, yok… Turizm olmayınca neyle yürüyecek burası? Geçen konuşmamızda Kıbrıslı dostlarımdan siyasetçileri eleştirdiniz siyasete mi gireceksiniz deniyor? Ne napayım ben? Kamyoncular Birliği’ni mi eleştireyim, Ziraat Odası’nı mı eleştireyim? Benim muhatabım onlar, muhataplarıma sesleniyorum… Bu seslenme de de siyasi parti ayrımı yapmıyorum…”
“Bu sektör ölürse KKTC ölür” diyen Vedat Erbaş şunları kaydetti: Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyin. Bu ülkenin bütün kalkınmasını turizm sektörü destekliyor. Sesimize kulak vermeleri lazım. Herkesin derdi seçim. Allah aşkına bırakın ekonomiyi canlandıralım. Bu konuda herhangi bir düşünceniz yoksa bizim düşüncelerimiz var, buyurun paylaşalım. Bıçak kemiğe dayandı, artık dayanacak gücümüz yok. Lokomotif sektörleri öldürmeyelim.”

:

:

:

: