Seçim… Seçim… Seçim

Evet, Britanya’da seçimlere az kaldı..
Evet, Britanya’da seçimlere az kaldı..
Az kaldı diyoruz .. Ancak kesin seçim gününü daha bilmiyoruz..
Başbakan Gordon Brown, resmen bu büyük günün tarihini açıklamadı.. Nisan ayında yasalara göre açıklaması gerekiyor..
Seçim tarihinden 6 hafta önce açıklanması şartı, nisana rastladığından sabrımızı en geç o güne kadar tutacağız..
Ancak tahminler, Başbakanın birkaç haftaya kadar genel seçim gününü açıklaması yönünde..
Seçim kampanyası başlayalı zaten haftalar oluyor. Tanıdık, tanımadık her türlü politikacı kapı kapı dolaşıp, oy istiyor..
Burada öyle mitingler yapılıp, meydanlar dolmaz..
Adaylar, kendi seçim bölgelerinde ev ev, kapı kapı dolaşıp, seçmenle konuşur, kendi partisinden olanların ( evet herkesin verdiği oyun rengi burada bellidir) oylarını yeniden kazanmaya çalışır..
Muhalif partililerin de fikrini değiştirmeye uğraşır.. İkna turlarına çıkar..
Herkesin verdiği oyun rengi bellidir dedim.. Oy pusulalarında numara vardır.. Ve de her numarasının kime ait olduğu seçim listesinde yazılıdır.. Sonuçta kim, nereye, hangi partiye oyunu verdi, bilinir..
Eskiden pek anlamazdım.. Kapıya gelen bölge milletvekili, evdeki ikinci oyun başka partiye gittiğini söylediğinde şaşırırdım.. Ne kadar güçlü tahminleri var diye..
Meğerse, tahmin falan değil, işin sırrı oy pusulalarındaki numaradaymış..

Kıyasıya bir seçim savaşı gidiyor ki, sormayın.
Önce başbakan TV’ye çıktı.. Doğumdan 10 gün sonra ölen kızını anlatırken, doğal olarak gözyaşı döktü..
Ardından ana muhalefet partisi Muhafazakarların lideri konuştu.. O da geçen sene doğuştan gelen hastalığı nedeniyle kaybettiği oğlundan söz ederken ağladı..
İki muhalif lider.. Bir ortak acı.. İkisi de evlat acısı yaşamış baba.. Birbirinin halinden en iyi anlayan iki lider..
Seçmenlerin bu yöndeki anlayışı süper.. Ancak oy sandık başına gidip, pusulaya mühür basmaya geldiğinde herşey başkalaşıyor..

İşçi Partisi 1997’den beri iktidarda.. Bu sene Mayıs ayında 13 yılları doluyor.. Koskoca bir zaman dilimi. O günleri en canlı haliyle hatırlıyorum.. Gencecik Blair ailesinin 10, Downing Street’e gelişlerini.. Tony ve Cherie Blair’in masum, el değmemiş politik bakirliklerini.. Göğüs hizalarını geçmeyen 3 çocuklarının ürkek bakışlarını..
Giderken, arkasında bir sürü soru işareti bırakan, en önemlisi Irak savaşı gibi Britanya tarihinin en kanlı dönemlerinden birine imza atan bir başbakanın vedası.. Gözünü ihtiras büyüdüğü iddia edilen eşi.. Boylarını aşan çocukları ve başbakanlık konutunda dünyaya gelen 4’üncü çocuklarıyla bambaşka bir aile..
Ve yerine seçime girmeden başbakan olan Gordon Brown..
Bu seçimler çok ilginç geçecek.. Zaten başladı bile .. Sloganlar, seçim afişleri Londra’nın ve ülkenin her yerini kapladı.. Nereye baksanız seçimi hatırlatıcı bir yazı, fotoğraf, afiş..
İşçi Partisi hem uzun yıllar iktidar olmanın yıpratıcı etkisi.. Hem de küresel ekonomik krize parallel, ulusal ekonomisi de dar boğazda bir finansal iklimle , savaş ekonomisi ve psikolojisinin dize getirdiği başka noktalarla boğuşuyor..
Yükselişteki parti hangisi derseniz.. Pin pon maçı gibi iktidarlar savaşında bir Muhafazakar, bir İşçi Partisi dönemi yaşayan Britanya’da ana muhalefet Conservative’ler önde görünüyor..
Genç lider David Cameron önderliğindeki Muhafazakar Parti önde şimdilik..Ellerindeki ekonomik kriz, savaş, yoksulluk kartlarıyla iktidara saldırıyorlar.. Kamu oyu yoklamaları seçimi onların kazanacağını gösteriyor..
Ancak..
Seçim sonuçları öyle siyah-beyaz beklenmiyor.. Yarışların favorisi vardır.. Bir de underdog denilen, beklenmeyen sonucu yakalayan , bitiş ipini göğüsleyen sürprizler olur.. Bu seçimde Liberal Demokrat Parti, sanki sürpriz yapacak gibi.. Sessiz,sedasız gidiyorlar.. İşçi Partinin kırgın seçmenlerinin, birden sağa dönüşü uzak ihtimal.. En yakın parti ise Liberaller..
Bu seçimde, yine her seçimde olduğu gibi oyları Britanya’nın çalışan sınıfı belirleyecek.. Londra burada kanaat oluşturmada önder bir kent değil.. Etnik toplumların yoğun olduğu başkentteki sonuçla, ülke geneli paralellik göstermiyor..
Etnik gruplar dedik.. Evet her iki parti de etnik adaylara bu seçimde ayrı bir önem veriyor.. Etnik grupların haklarını en fazla savunan İşçi Partisi, bu seçimde kendilerinden eksik kalmayan Muhafazakarlarla bayağı mücadele edeceğe benziyor..
Muhafazakar parti şimdiye kadar 44 etnik milletvekili adayı açıkladı.. Klasik, geleneksel Muhafazakar adaylar yerine, modern , günümüz Britanya’sının gökkuşağını yansıtan , etnik grupların temsilcileri .. Pek de muhafazakar bir davranış değil..
Dedim ya bu seçimler çok ilginç geçecek diye..
Sonucu şimdiden kestirmek güç.. “Koalisyon bile çıkabilir” diyenler az değil..
Bakalım genel seçimler sonunda ülke hangi renge boyanacak?

:

:

:

: