Bülent Arınç’tan anlamlı mesaj

TC Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı sn BÜLENT ARINÇ geçen hafta çok kritik bir zamanda ve yeni müzakere süreci öncesinde KKTC’ye anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.
TC Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı sn BÜLENT ARINÇ geçen hafta çok kritik bir zamanda ve yeni müzakere süreci öncesinde KKTC’ye anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret esnasında devletimizin güzide eğitim yuvaları üniversitelerimizi gezip temaslar gerçekleştirdi ve YDÜ detaylı temaslarda bulundu, gelişmeleri hakkında çok anlamlı açıklamalar yaptı. Bizim de özlediğimiz bu değil mi kendi ayakları üzerinde duracak bir yapıyı oluşturmak, başarının sırrı burada saklı çok uzakta aramamak gerekir başarı avuçlarımızın içinde, yeter ki yaratma başarısını sağlayalım SUAT GÜNSEL Hocamız bunu başarıyor ve diğer üniversitelerimiz de gelişiyor.
Sn ARINÇ mesaj verirken KKTC’nin gelişmesini ve eğitim yatırımlarına dikkat çekti ve altını tekrar tekrar çizdi KKTC halkı için KIBRIS sorunu ULUSAL VE MİLLİ bir meseledir. Müzakereler önemlidir devam etmek ve masada haklarımızı savunmak gerekir, ancak bunu gerçekleştirirken ULUSAL ve MİLLİ hak ve duruşumuzdan ödün vermemek gerekir. Bizim dik duruşumuz TÜRKİYE’YE AB tarafından dayatılmaya çalışılan yaptırımlara da cevap niteliğinde olacaktır.
Sn ARINÇ KKTC halkının her zaman yanında olacaklarını ve ayakları üzerinde durabilmesi içinde yardımların süreceğini tekrar vurguladı. Ancak bize düşen görev de artık akılcı ve çağdaş olmak sürdürülebilir ekonomik yapıyı oluşturmak için gerekirse ki gerekliliğine inanıyorum fedakarlık yapmaktır, başka yolu yok değerli okurlar.
CB sn EROĞLU müzakerelerin başlamasın günler kala tüm fedakarlıkları TÜRK tarafından beklemenin bir anlaşma olmasına yeterli olmadığını tekrar vurguladı, RUM ve başta AB ve BM olmak üzere TÜRK tarafına tek yanlı baskı yapılmasının adil olmadığı söylüyor sn EROĞLU, bu şekilde devam etmenin KIBRIS’TA kalıcı bir anlaşmaya katkı yapmıyor.
Aslında sn ARINÇ doğu Akdeniz de şekillenen yeni güç dengelerini kapalı olsa da fikrime göre dengeli bir şekilde ifade ediyor.
Limanlar konusunda sn SERDAR DENKTAŞ da TC hükümet politikasını destekliyor KKTC limanları uluslar arası ticarete açılsın o zamanda TC limanlarını RUM bandıralı gemilere açabilir makul ve çok mantıklı KKTC’nin izolasyonlardan kurtulmasına katkı sağlayacak ve bu adımla da AB KKTC verdiği sözü kısmen yerine getirecek veya RUM tarafının baskısı altında kalmaya devam edecek o zaman da TÜRK tarafının güven kaybında bir adım daha ileri gitmiş olacak.
AB’nin tüm çalışması tüm KIBRIS’I kendi istek ve stratejileri çerçevesin de AB’ye üye yapmak ve TC ‘nin bu doğu Akdeniz bölgesinde çıkarlarını zedelemek olacaktır çünkü Rumlar bunun üzerine siyaset kuruyorlar. Bu çalışmaları ile de AB’yi etki altında tutmaya çalışıyorlar TC’ye karşı AB de FRANSIZ, ALMAN direnci de eklenince RUM’lar başarılı gibi gözüküyorlar. Ancak gerçekte böylede olmuyor TÜRKİYE kendi bölgesinde hem bir bölge gücü hem de bir DÜNYA gücü dengeleri kendisi yaratıyor ve yakın bir zamanda rolleri de dağıtacak. TC, AB stratejisinden vazgeçmiyor ama bölgesinde tek güç olduğunu ilan ediyor, İslam ülkeleri ve komşuları ile sıfır sorun politikası da yeni bir güç dengesi yaratacak, ABD bile bu durumdan rahatsız.
Her bağımsız ülke gibi TÜRKİYE de halkının haklarını savunuyor bizde KIBRIS da ULUSAL ve MLLİ haklarımızı savunmamız gerekir en büyük destekçimiz de Anavatanımız TÜRKİYE’DİR kimsenin gözü korkmasın, bu dünyada kazanmanın sırrı tutarlı dirençten geçer.

:

:

:

: