İngiliz elçileri geleneklerine dönüyor

Britanya, büyükelçilerini baştan aşağı yenileme atağına başlıyor... Zannetmeyin, tüm Birleşik Krallık büyükelçileri veya yüksek komiserleri değişecek, yerine yenileri gelecek.
Britanya, büyükelçilerini baştan aşağı yenileme atağına başlıyor...
Zannetmeyin, tüm Birleşik Krallık büyükelçileri veya yüksek komiserleri değişecek, yerine yenileri gelecek.

Uzun zamandır, basında yer alan haberlerden büyükelçilerinden sıkıntılı olduğu anlaşılan İngiliz Dışişleri Bakanlığı, büyük bir reforma giriyor
Neden mi?
Çapkınlık yapan elçiler mi istersiniz.
Görev yaptığı ülkeye sevgililerini getirten mi?
Yoksa içkisiyle, giyinişiyle ülkesini mahcup edenler mi?
İşçi Partisi döneminde sık sık rastlanan bu haberler, belli ki yeni hükümetin kulağına kar suyu kaçırmış.

Dışişleri Bakanı William Hague, bundan sonra tüm Britanya büyükelçilerinin “büyükelçi” gibi davranması konusunda ciddi tedbirler almaya kararlı.
İsimsiz, “bir memur” imzalı bir not, Hague’un eline ulaştığından bu yana Muhafazakar Parti’nin eski lideri Dışişleri Bakanı, baştan sona yurt dışı temsilcilerinin reformdan geçmesi konusunda ciddi çalışma içinde.
Bu değişiklikler önce kılık – kıyafetten başlıyor.
Evet yanlış duymadınız.

Dünyaya “ İngiliz centilmeni” olarak geçen, kibar giyimleriyle örnek olan İngilizler, Büyükelçilerinin “pejmürde, salaş” giyimlerinden işe başlıyor.
Büyükelçi deyince aklınıza ne gelir?
Zarif, şık, kibar, saygılı, insan ilişkilerinde son derece dikkatli, diplomat tanımına uygun bey ve hanımlar.

Siz bunları unutun... İngiliz büyükelçilerinin, Majesteleri Kraliçe Elizabeth’in doğum gününde verdiği davetlere futbol forması giyip katılması, Londra’da Dışişlerinin koridorlarında kıyamet koparmış…Düşünün maça gider gibi giyinip, İngiliz partisi bekleyenlerin karşısına futbolcu gibi çıkan büyükelçileri.. Romanya’daki İngiliz büyükelçisi Robin Barnett, bunu en güzel örneği..

İmzasız, 4 sayfalık not, Dışişlerinde reforma yol açan etkenlerin başında geliyor..Genç bir diplomatin kaleme aldığı tahmin edilen yazıda, dış temsilciliklerdeki tüm aksaklıklar, rezaletler bir bir yer alıyor..
Bakanlık, ülkelerini, devletlerini dışarda temsil eden elçilerinin “ dikkatsiz, palyaço” gibi hareket ettikleri görüşünde.. Ve bunu değiştirmek için önce büyükelçilerine, temsilcilerine kılık-kıyafet için bütçe ayırma yoluna gidiyor..
Yeni Dışişleri Bakanı William Hague, her büyükelçinin ülkesinin ticaret elçisi olduğunu da hatırlayarak, ona göre hareket etmesi görüşünde.. Bunun için de davetler, toplantılar, çay partileri ve orada sergilenecek geleneksel İngiliz adetleri çok önemli..
Bütçe kısıntısına giden ve bunu bakanlıkların her kademesinde uygulayan Koalisyon hükümeti, bu tür davetlerin kısılmamasından yana.. Ancak bu davetler yapıldığında elçilerinin şık, bir diplomata yakışır şekilde giyinmesi, davranması, hareket etmesi görüşünde..

Büyükelçilerin futbol holiganı gibi davranması “out”..
Papyonlu, smokin’li, zarif davranışlı diplomatlar “in”.
Buna örnek verilen diplomatlar da var.. Eski diplomatlardan, kırmızı çoraplarıyla meşhur Christopher Meyers ve Kıbrıs’ta yakından tanınan David Hannay’in adı bunlara örnek..

Evet B.M özel temsilcisi ve Kıbrıs özel elçisi David Hannay..
Büyükelçilerin, diplomatların onları örnek almasını istiyor İngiliz Dışişleri Bakanlığı.
Ayrıca, yerel kültürlere, adetlere, alışkanlıklara ters düşen, uyum gösteremeyen diplomatlardan da kaçınılacak gelecekte.
Dışişlerine girişlerde de kriterler buna göre belirlenecek.
Bugüne kadar İşçi Partisi döneminde büyükelçilik partileri fazladan masraf görülürken, şimdi davetler, kokteyller, garden partilere dönüş dönemi başlıyor..

Modernlik adına yapılan ve “ palyaçoluğa” benzetilen davranışların bundan sonra Britanya Büyükelçiliklerinde yeri olmayacak..
Modern diplomatlığın kapanışının ilan edildiği Britanya’da, artık diplomaside, büyükelçilerinden en küçük rütbeli diplomatına kadar eski geleneksel günlere dönüş başlıyor..

Diplomatlar, diplomat gibi davranacak.

Bekleyip, göreceğiz..

NOT; Birleşik Krallık Kıbrıs Yüksek Komiseri ne renk çorap giyiyor?

:

:

:

: