UBP başkanını buldu

Geçen hafta ki yazımda UBP başkanını arıyor diye yazmıştım cumartesi gerçekleştirilen 18. Olağan kongresinde çokta uzağında olmayan başkanı buldu sn İRSEN KÜÇÜK iki yıllığına yeniden başkan oldu tabiî ki 6 aylık emanetçi başkanlık görevi sona erdi ve seçimle işbaşına partinin başına geldi.
Geçen hafta ki yazımda UBP başkanını arıyor diye yazmıştım cumartesi gerçekleştirilen 18. Olağan kongresinde çokta uzağında olmayan başkanı buldu sn İRSEN KÜÇÜK iki yıllığına yeniden başkan oldu tabiî ki 6 aylık emanetçi başkanlık görevi sona erdi ve seçimle işbaşına partinin başına geldi. Soru aslında İRSEN bey aday olur muydu hani denir ya aday olmayacağı konusunda söz vermişti hatta kağıt imzalamıştı, ancak aday olamaz diye bir tüzük engeli de yoktu. Bu diğer adayları yanıltı başta sn AHMET KAŞİF’İ çünkü şahsı iyi hazırlanmıştı o gün adaylıktan çekilmemiş olsaydı bu gün sonuç farklı da olabilirdi. UBP de başbakan olup ta seçim kaybeden olmadı tarihi gelenekte bu var. Ancak sn KÜÇÜK adı da tarihi bir isim olduğunu unutmamak lazım ki sn İRSEN KÜÇÜK bu ismi konuşmaların da çok öne çıkarttı. Bence çok doğru bir mesajdı.

Ancak siyasette duygusallığa yer olmadığı bir kez daha ortaya çıktı fırsatlar değerlendirilmelidir zaman oynamak bazen de ters tepebiliyor. Çünkü sn KÜÇÜK bu altı aylık süre içerisin de birçok hükümet kararı üretti hali ile bu kararları devamı ve sonuçları söz konusu olduğu için ve başladığı işleri yarım bırakmamak açısından seçimde tüm gücünü seferber edeceği kesin idi öyle de yaptı ve başarılı oldu hükümet üyeleri ile birlikte çalıştığını gördük.

Teşekkür konuşmasın da sn KÜÇÜK birlik beraberlikten çok bahsetti ve yalnızca kazananın UBP olduğunu ve halka daha iyi hizmet götürmek için çalışacaklarını altını çizdi. Parti olarak baktığımız zaman bir seçim bitti de diğeri başladı noktasında kaldı UBP tabi bu tüm partiler için geçerli ancak UBP için iktidarda bulunan bir partinin seçim yenilgisi ile karşılaşması parti için hiçte iyi olmazdı bundan dolayı hep seçim psikolojisinin içerisinde geçti bu süre ve parti için çalışanlar gerçekten yoruldu bir o kadar da sinirler gerildi. Ancak olaysız sakin olgun bir seçim oldu seçim sonuçlarını adaylar birlikte izledi bu da ciddi bir olgunluktu.

Kıbrıs TÜRKÜ nü yöneten ağırlıklı olarak üç aile var bunlar başta liderimiz merhum Dr FAZIL KÜÇÜK, kurucu CB sn DENKTAŞ oda liderlik vasfı ile mücadele sonucunda KKTC yi yarattı ve sn EROĞLU 20 sene BB lık görevi ile KKTC nin her temelinde harcı var ve bu gün CB. Sn TALAT DA ikinci CB‘mız o da konjoktürün bir dönemi, halkına hizmet etmiştir. Ancak esas olan bu üç aile sn KÜÇÜK’LER, sn DENKTAŞ’LAR ve sn EROĞLU’LAR eğrisi ile doğrusu bu toplumu bir yerden bir yere taşıdılar.

UBP nin önünde gerçekten çok güç bir süreç var bu öyle bir süreç ki yalınızca UBP deki birlik beraberliğin yeterli olmadığı bir süreçtir, toplumsal birliğe ihtiyaç olan bir sürece girmek üzereyiz aslında da girdik NEW YORK ile başlayan ve CENEVRE ile devam edecek bu süreçte KIBRIS sorunu bana göre çözülmesi zor ancak bu şekilde de kalması güç yeni bir şeyler olacak burada da halkın birliği şart böyle de bir misyonu olacak hükümet başkanı sn KÜÇÜK’ÜN.

Ben KKTC’NİN ve halkımızın yarınlarının güvence altında olmasını sağlaması açısından sn KÜÇÜK’E başarılar dilerim.

ERKAN EĞMEZ

:

:

:

: