Devede kulak bu olsa gerek

Devleti aliyemizuyduda yayın yapan televizyonlara 4 bin TL’lik bir katkı sağlanmasını münasip görmüş ve bununla ilgili Resmi Gazete’de 10 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararına yer vermiş.
Devleti aliyemizuyduda yayın yapan televizyonlara 4 bin TL’lik bir katkı sağlanmasını münasip görmüş ve bununla ilgili Resmi Gazete’de 10 Mart tarihli Bakanlar Kurulu kararına yer vermiş. Sevinsek mi üzülsek mi vallahi bilemedik. Oturalım da bir hesap yapalım dedik. Tüm dünyada devletin özel kanallarına yaptığı desteği terazinin bir gözüne koyduk. Bir keseye de kendi ülkemizi ve devletimizin yaptığı desteği ekledik. Terazinin diğer gözü bizimkini havaya zıplattı bile. Hadi nüfusumuzun ülke üzerindeki yoğunluğunu, devletimizin bütçesini ekleyelim terazinin bizim tarafımızdaki gözüne de aradaki fark azalsın dedik. Yine de olmadı.Kanalların kendi imkanlarıyla yapmaya çalıştıklarını, halka daha iyi hizmet verebilmek için cepten harcadıklarını da koyduk terazimize. Emek koyduk, fazla mesai koyduk, reklam koyduk… Yok. Olmuyor. Ne yaparsak yapalım teraziyi dünyayla eşitleyemiyoruz.

Tamam belki çok büyük bir yerden başladık mukayeseye. Ülke içinde yapalım hesabımızı. Terazinin bir gözüne canım ülkemin devlet kanalı BRT’yi oturtalım. Devletten 42 milyon TL’lik bir katkıcık(!) alan BRT’yi. Bu aldığı katkı yetmezmiş gibi piyasadaki firmalardan reklam alabilmek için direktörlerebaskı yapan BRT’yi… 700 kişilik dev kadrosuyla, dünyanın bir ucuna sesini duyurmaya çalışan BRT’yi…Bizim keseye de koyalım her ay uyduya çıkmak için TÜRK-SAT’a ödediğimiz on bin dolarları. Koyalım ayda aldığımız cüzi miktardaki reklam gelirlerini… Koyalım 60 kişilik ekibin gece gündüz demeden karınca gibi çalışmasını, emeğini… Koyalım bir de devletimizin sağlayacağı 4 bin TL’lik desteği… Yahu ayıptır, günahtır. Bugün TV kanallarının bir ayda harcadığı elektriği, kirası, uyduya çıkmak için TÜRK-SAT’a ödediği para, habere gitmek için aracında yaktığı benzin ve gider kalemleriçorap söküğü gibi uzar giderkendevletin TV kanallarına bahşettiği 4 bin TL, devede kulak kalmaktadır. Bunun damlayıp da göl olacak bir yanı da yok. Aza kanaat etmeyen çoğu da bulamaz demesinler hiç. Böyle dalga geçilecekse yapılan emeklerle, harcanılan paralarla varsın o 4 bin TL benim bakanımın makam aracına benzin parası olsun…

:

:

:

: