Evrakları yakılan banka

Kıbrıs adasının en bilinen özelliği nedir? Bu soruya verilecek ilk cevap büyük ihtimalle çevre güzellikleri, tertemiz havası ve yeşilliğidir her halde.
Kıbrıs adasının en bilinen özelliği nedir? Bu soruya verilecek ilk cevap büyük ihtimalle çevre güzellikleri, tertemiz havası ve yeşilliğidir her halde. Biz bunların değerini gereğince biliyor muyuz? Bu soruya “Evet” cevabını vermek çok zor. Bir kere çevre temizliğine önem vermiyoruz. Plansız çarpık yapılaşma, artan nüfus ve daha birçok etken çevreyi olumsuz etkiliyor. Bunların yanında en önemli etken tabi ki “İnsan” unsurudur. Maalesef çevre konusunda çok bilinçsiz ve duyarsızız. Çevremizi olumsuz etkileyen sadece etrafın kirletilmesi değildir. Tabi ki betonlaşma, yangınlar, avlanma sezonları olmayan av hayvanlarının avlanması, tarımsal alanda kullanılan ilaçlar, trafikte ki egzoz gazları da ülkemizdeki çevresel anlamda yaşanan sıkıntılardandır.

Son zamanlarda yaşanan petrol-doğalgaz çalışmaları ve tartışmalarında göz ardı edilen bir nokta da çevre ile ilgilidir. Bu konu ne zaman, nasıl sonuçlanır şimdiden kestirmek zor. Ama belli olan bir nokta var ki, süreçle ilgili yaşanan her tartışma, karşılıklı atılan her karşı adım Kıbrıs’ı çevre konusunda olumsuz etkileyecektir. Bu görüşüm genel bir durumdur. Daha yakın ve içinde bulunduğum zamana gelirsem, geçtiğimiz cumartesi günü bir olaya tanık oldum. Alayköy de yaşadığımı daha öncede söylemiştim. Alayköy kabristanlığının önünden geçerek, Alayköy sanayi bölgesine doğru giden ve Lefkoşa- Güzelyurt anayoluna bağlanan bir patika yol ve yol üzerinde bir de çöp alanı var. Daha önceki zamanlara göre daha toparlanmış, temizlenip, düzeltilmiş bu çöp alanında son zamanlarda yangın ve buna bağlı olarak da bir duman kirliliği söz konusu. Öyle ki duman Gönyeli-Yenikent bölgesine kadar ulaşıyor. Bu yanma olayı zaman zaman yaşanıyor. Geçtiğimiz cumartesi yine böyle bir olay yaşanırken, tesadüf oldu ve orada bulundum. Üstelik oldukça ilginç bir tablo karşısında.

Olay yerinde bir polis aracı ve yanan yeri kontrol altına almaya çalışan iki polis memuru. Birileri gelip birçok kâğıt malzemeyi dökmüş, bununla da yetinmeyip yakmış ve kaçmış. Burası boş bir alan fakat etraf anızlarla dolu. Yani hafif bir rüzgâr yanan kâğıt parçalarından bazılarını farklı bir yere götürse yaşanacak felaketin telafisi olmaz. Konuştuğum polis memurları yanan bölgeyi kontrol altında tutmak için çalıştıklarını ve olası bir yayılmayı önlemek için çaba gösterdiklerini söylüyorlar. Düşünün ki birilerinin sorumsuzca yarattığı bir sorunu önlemek için başka birileri işini gücünü bırakıp çabalıyor. Yanan malzemelere baktığım zaman bunların bir bankaya ait doküman ve evrak olduğunu gördüm. Şu an için olayın meydana gelmesindeki katkısını bilmediğim için bankanın adını vermiyorum.

Bu bölgeye yakınlardaki sanayi bölgesinden de her türlü atık ve çöp maalesef gelişi güzel getirilip bırakılıyor. Devletin kendi eliyle yarattığı her türlü olumsuzluğu eleştiriyoruz. Önce Lefke sonra Magosa ve Karpaz’a yapılması düşünülen dolum tesisini, elektrik santralindeki filtre olayını gündeme getirirken bir düşüncemizde yaratılacak çevresel zarardı. Alayköy’deki çöp olayı sıradan bir olay olarak düşünülebilir. Ama hep böyle başlamaz mı? İlk baştan önemsenmeyen, alınmayan tedbirler bugün içinden çıkılmaz sorunları yaratmadı mı? Çevrenin sadece bizim için olmadığı unutulmamalı. Çevre insanlığın ortak kullanım alanı ve gelecek nesillere bırakılacak en önemli mirastır.
Bu haber 894 defa okunmuştur
  • salih güneş   - 03.10.2011 Bu kadar saçma ve gereksiz konu içinde en güzel yaklaşımı seslendirdiniz. Çevre herşey demek. Siyaset, siyasetçiler gelip geçicidir. Bize ve sonrakilere kalacak olan sadece çevredir. Tebrikler.

:

:

:

: