Genç bir kadın ölmüştü hatırladınız mı?

Rum yönetimi eski maliye bakanı, KKTC’de iki Türk genci ile eşcinsel ilişki iddiası ile tutuklandı ya ortalık ayağa kalktı. Gerçekten tartışmaya, bir şeyleri suçlamaya fırsat arıyoruz. Şimdi herkes yasalardan, eşcinsel haklardan, herkesin özel hayatından, yasaların geriliğinden dem vuruyor. Her insan ayrı bir dünyadır. Her insan ayrı ayrı tercihler, düşünceler, umutlar ve ayni zamanda ayrı bir yaşam şeklidir.
Rum yönetimi eski maliye bakanı, KKTC’de iki Türk genci ile eşcinsel ilişki iddiası ile tutuklandı ya ortalık ayağa kalktı. Gerçekten tartışmaya, bir şeyleri suçlamaya fırsat arıyoruz. Şimdi herkes yasalardan, eşcinsel haklardan, herkesin özel hayatından, yasaların geriliğinden dem vuruyor. Her insan ayrı bir dünyadır. Her insan ayrı ayrı tercihler, düşünceler, umutlar ve ayni zamanda ayrı bir yaşam şeklidir. Herkes istediği hayatı istediği gibi yaşamalı. Buna saygı gösterilmesi de esas olmalı. Benim itiraz noktam her ne kadar bu durumu suç olarak görmesem de, özendirilmesi ve çocuk yaştaki insanların hayatını etkilemesidir. Evet, herkes özgür olsun. Olsunda bu suç işlemeyi haklı gösterir mi? Eşcinsel bir ilişkinin yada tercihin bir seçim meselesi olduğu kabul edersek, söz konusu olayda böyle bir durum yanında çocuk yaşta insanlarla para karşılığı meydana gelen bir suç söz konusudur.

Bu noktada kimin olduğu, mevkisinin isminin ne olduğu önemli mi? Tabi ki hayır. Sanırım biz işin birazda magazin tarafındayız. Özelikle basın. Boy boy resimler, açık seçik isimler, karşıdaki insanların bundan nasıl etkileneceği hiç düşünülmüyor. Aslında konuşulması, tartışılması, düzeltilmesi gereken o kadar çok şey var ki? İlk önce kabul etmeliyiz. Değerlerimiz, değer yargılarımız, önceliklerimiz çok değişti. Saygı denen yüceliği yitirdik. Hak eden etmeyen her şeye herkese saygıyı sevgiyi esirger olduk. Yalnız yaşanır mı? Yaşanmaz elbette. Bu küçük adanın daha da küçük kuzeyin de hızla bir yalnızlığa doğru gidiyoruz. Bireysellik o kadar kanıksanmış ki birliktelik olgusu gün ve gün hayatımızdan çıkıyor. Şimdi bunların yazının konusuyla ne ilgisi var? Diye bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ama söylediğim gibi konuşulması, tartışılması, düzeltilmesi gereken çok şey var. “Doğaya aykırı ilişki” yasal yönüyle bir suç sayılabilir. Bunun tersini savunanlar da olabilir. Zaten yazımın ilk başında da söylediğim gibi herkesin tercihine saygı duyulması esas olmalıdır. Peki, bu ülkede yasal olarak “Fuhuş” yapılmıyor mu? Yapılıyor. Bunu herkeslerde bilmiyor mu? Biliyor. Bu bir sektör halinde değil mi? Evet. Bu sektör içinde çalışan çoğunluğu yabancı uyruklu insanlar üzerinden ticaret yapılmıyor mu? Buna da evet.

6 Eylül 2011 tarihinde bir gece kulübüne ait sigortası olmayan bir araç ehliyetsiz bir sürücüye emanet edilen on insanla kaza yaptı. Sonuç gencecik bir kadın hayatını kaybetti. Bu olay son günlerin gündem tartışması” Doğaya aykırı ilişki” kadar ilgi görmedi. Kimse yasaları, devleti, bu istismarı sorgulamadı. Bir yanda çocuk yaşta insanlar, mevki sahibi bir kişi. Bir yanda gencecik yaşında hayatından olan bir kadın. İki olaya iki farklı yaklaşım. Bu durum normal mi? Kesinlikle, bu normal bir durum değildir. Olmamalıdır. Gelmek istediğim nokta yanlışların sadece bazı olaylarla sınırlı olmadığıdır. Şimdi tepkisini ortaya koyan kesimlere sormak istiyorum. Haklılık payınız var? Ama bu olayın içinde Rum bürokrat olmasaydı ayni tepkiyi ortaya koyar mıydınız? Gece kulübü çalışanı genç bir kadın boş yere öldüğü zaman neden bu denli tepki göstermediniz. Olayları popülaritesine göre değil, etki alanı ve kaybettirdiklerine göre değerlendirmek gerek.
Bu haber 696 defa okunmuştur

:

:

:

: