New York öncesi liderler

NEW YORK’taki liderler buluşmasına bir hafta gibi kısa bir süre kaldı çok hesaplar konuşuluyor ancak en çokta HRİSTOFYAS sıkıştırılıyor RUM muhalif partileri tarafından. Rumlar diyor ki HRİSTOFYASIN görüşme yapma yetkisi bile kalmadı, yalınız AKEL desteği ile görüşme masasında herhangi bir şeyi kabul etmesi mümkün değil eski ortağı DİKO da görüşmeye gitmemeli diyor görüşme zemini yok diyorlar.

NEW YORK’taki liderler buluşmasına bir hafta gibi kısa bir süre kaldı çok hesaplar konuşuluyor ancak en çokta HRİSTOFYAS sıkıştırılıyor RUM muhalif partileri tarafından. Rumlar diyor ki HRİSTOFYASIN görüşme yapma yetkisi bile kalmadı, yalınız AKEL desteği ile görüşme masasında herhangi bir şeyi kabul etmesi mümkün değil eski ortağı DİKO da görüşmeye gitmemeli diyor görüşme zemini yok diyorlar. Aslında HRİSTOFYAS bu eleştiriler ile güçlü gidiyor olası gelecek bir baskı bu şekilde önlenmeye çalışılıyor bu kadar ustalık olmaz yaa. BM bu muhalefet karşısın da nasıl bir baskı yapabilecek, HRİSTOFYAS demeyecek mi BM ye bakınız bu kadar eleştiriye karşın ben yine de geldim varsın siz düşünün KIBRIS ta sizin önerilerinizin kabul bulabilmesi için yalınız benim görüşlerim değil muhalefetin görüşleri de önemli eğer gerçekten anlaşma olmasını arzularsanız tüm siyasi partilerin duruşuna bakmanız gerekir. çünkü referandum şart kabul görmeyecek planı niye referanduma sunalım demeyecek mi? BM GS BAN Kİ MOON’A!!!!!!!!

Hükümet sözcüsü de TÜRKİYE’NİN dost ülkeleri olduğunu biliyoruz ve TÜRK görüşleri desteklenecek buna göre hazırlıklı olmamız gerekir, çünkü TÜRK tezlerini kabul etmemiz mümkün değil sn EROĞLU iki devletli çözüm istediğini artık açıkça olarak ifade etmektedir. Yıllardır görüşülen ve BM nin zemini terk eden bir görüştür 1977-79 DENKTAŞ- MAKARİOS doruk anlaşmaları zemininden uzaklaşıyor diyor STEFANUS.

Bu görüşler ve politika ile de TÜRK tezlerini çürütmeye çalışıyorlar kendilerine göre de önemli gördükleri bir şeyi da dile getiriyorlar ikinci CM SN TALAT’IN görevde iken kabul ettiklerinin dışına çıkıyor sn EROĞLU ve ret ediyor diyor RUM tarafında ki yetkililer bu gerçekte böylemi yoksa büyük bir yanıltma stratejisi mi buna cevap verecek yalnız SN EROĞLU veya ekibidir bu da herhalde üçlü görüşmede GS BAN Kİ MOON ile görüşmede olur.

Bizim tarafta siyasette ki gerçeklik ne durum da sn EROĞLU bana göre zamansız iki hatalı açıklama yapmıştır. Ben eleştiriyorum sn okurlarım ki ben sn EROĞLU’NUN CM olsun diye medyada çok çalıştım ve sn TALAT’IN KIBRIS sorunu ile politikasını çoooook eleştirdim, onun için doğru gördüğümü yazmaktan çekinmem benim görüşlerimi tüm toplum iyi bilir. Sn TALAT CTP GB muhalefet iken HRİSTOFYAS ile bir anlaşma yaptı ve TEK DEVLET,TEK EGEMENLİK,TEK HALK, maddelerini kabul etti başına dert aldı bunu benden başkası deşifre etmedi bazı zamanlarda da HRİSTOFYAS açıklama yaparken sn TALAT yaptığımız anlaşmaya sadık kalsa sorun çözülürdü demekte idi.

Sn EROĞLU’NUN peki hatası ne
1-birkaç hafta önce HRİSTOFYAS bulunacak gazda K TÜRK’LERİNİN de hakkı var dedi ve SN EROĞLU bakın bizim haklarımızı tanıyor dedi HRİSTOFYAS için o tanıdığı haklar sn EROĞLU azınlık haklarıdır ancak biz eşit ortaklık haklarını savunuyoruz HRİSTOFYASIN dediği hakları değil o yöne doğrulsak KC NİN ortağı değil azınlık halkı oluruz.
2-halk konseyi toplantısın da ben halkımızı devletsiz bırakmayacak Bir anlaşma için çalışıyorum dedi ve iki gün sora HRİSTOFYAS sn EROĞLU iki devlet istiyor dedi ve tüm görüşme ve BM zemininden ayrılıyor diye açıklama yaptı.
Tabiî ki sn EROĞLU devletimizi kabul ettirmek için mücadele vereceğiz çünkü KIBRIS’IN eşit ortağıyız ancak zaman ve konjöktür önemli ATATÜRK İstanbul’dan SAMSUNA gitmek için ayrılınca aklında yeni modern TÜRKİYE vardı ancak bunu PADİŞAH VAHTTETİNE söylemedi bilakis onun yetkisini alarak gitti ve düzenlediği kongreler ile de temeli attı, strateji ve zamanlama önemli. Niye RUM’A malzeme verelim, RUM siyasetçisi ve halkı KC Nİ paylaşalım dediğimiz zaman zaten korku sarar onları çünkü asla KC vazgeçemezler ANNAN planı da yeni devleti öngörüyordu KC tavsiye edilirdi bu da işlerine gelmez di.
Bizim muhalefet bir başka TDP GB SN MEHMET ÇAKICI büyük bir iş başarmış gibi gidip HRİSTOFYAS ile görüştü ve CB EROĞLU’NUN görüşlerini desteklemediğini belirtti gereksiz ve zamansız ne kazandı halkımız bundan!!!! Kıta sahanlığı anlaşmasını desteklemediklerini söylüyor CTP-BG stratejimize bir şey mi kazandırdı bu söylem, DP olarak SERDAR DENKTAŞ dik duruyor ÖRP olarak hataları da vurgulayarak destek veriyor ÖRP BŞK. TURGAY AVCI, ve TAHSİN ERTURULOĞLU yeni bir siyaset diyor gerekirse KKTC NİN ismi değişsin belki ileride bu çok tartışılacak bir çıkış yolu olarak.
UBP Kıbrıs politikasına tam destek ve ulusal çıkarların korunması peşinde iç siyaseti konuşmuyorum. Ancak çok yanlış bir zamanlama da erken seçim istemek ve bu konuda tehditler savurmak zamansız bir strateji her kimden çıktıysa bu fikir asla desteklemiyorum zaman RUM’U köşeye sıkıştırmak yok ki ayağımıza kurşun sıkmak.
Bu haber 762 defa okunmuştur

:

:

:

: