CANLI BOMBALARIN HİKAYESİ

Bingöl’de şehrin ortasında ki canlı bomba’nın kendisini imha etmesi ile 3 kişi yaşamını yitirdi ayrıca da 21 kişi yaralandı.Bu haber çok değil geçtiğimiz günlerde vuku buldu.

Bingöl’de şehrin ortasında ki canlı bomba’nın kendisini imha etmesi ile 3 kişi yaşamını yitirdi ayrıca da 21 kişi yaralandı.Bu haber çok değil geçtiğimiz günlerde vuku buldu.

Bir insan nasıl oluyor da kendi canına kast ediyor ya da kendini bir TNT’ye ya da c4 ‘e bağlayıp havaya uçurabiliyor?
Bu normal bir insanın yapabileceği bir işmidir? Nasıl olurda bir insan bir dava ya da bir inancı uğruna kendini bir bomba taşıyıcısı yapabilir…

Bu konuda bir çok araştırma konuları yapılmış ve konu hakkında üniversitelerde tezler yazılmaktadır.Bu konuda ki araştırmalara göre, ‘’canlı bomba’’ toplumun dışına itilmiş, ruhsal sorunları olan uyuşturucu bağımlısı olan kişilerden seçiliyor.Kimi zamanda büyük miktarda aldığı parasını ihtiyacı olan ailelerine veriyorlar.Tüm bunlardan sonra da hedefe kitlenip kendisi gibi çevresindekileri yok etmek için yola çıkıyorlar.Canlı bomba’yı bu yola sokanlar onları kahraman ilan ederek diğer canlı bombalara da ilham kaynağı olması bu gibi örnekleri bu kişilere gösteriyorlar.

Üniversite son sınıfta aldığımız bir ders vardı. Terörizm adı altında ki o gün yapılan 2 saatlik dersimizde bir insanın nasıl bir canlı bomba( suicide bombers) olduğunu görmüştük. Film’e konu olan bir kızdı. Kızı canlı bomba olması için iten sebepler birer birer güzelce anlatılmıştı. Film’de kız yoksul bir aileden geliyordu. Babasını içi savaşta kaybediyordu. Ayrıca bu elemlerin dışında birçok sorunla karşı karşıya kalıyordu. Tüm bunların sonunda bir canlı bomba olmak için eğitim alıyordu. Fakat eğitim sırasında bir çocuğu sevmesi tüm yaşamını değiştirmişti. İşte hayatta yaşanılan tüm gelişmeler hayat çizgisine etkisi büyüktür. Kız bu filmin sonunda kendi üzerinde bulunan bombaların pimini çekmiyor. Sebebi de içinde bulunan o sevgiydi… Gerçekten insanlık duygularını içinde barındıranların bu konuya doğru yönelmesi bu örnekte olduğu gibi güçtür.

Bir insanın canlı bomba olması için aklından sorunu olması muhtemel bir sebeptir. Tüm bunların dışında aklı başında bir kişinin eyleme kalkması da anormal olur. Zaten tüm araştırmalarda bu dediklerimizi destekler niteliktedir. Sosyologların araştırmalarına göre bu eylemlere katılanların çoğunun fakir ve sıkıntı içinde büyüyenlerden çıktığı araştırması ortadadır. O yüzden terörün bir çeşidi olan bu canlı bomba(suicide bombers)konusu da temelde toplum sorununu içermektedir. Terör eylemlerinin çoğunun bu şekilde olmasının bir sebebi de topluma korku salmada bu eylemlerin daha etkili olmasıdır.Bingöl’de bir ananın canlı bombanın üzerine kendini atması gerçekten kahramanlık konusudur. Kahramanlık denilen budur .Canlı bomba olmak değildir.BDP’lilerin teröristlerin cenazesine katılması gerçekten anormal durumdur. Ülke sorununu
Bu haber 968 defa okunmuştur
  • hep caresizlik    - 08.11.2011 bence bingoldeki ananin kendini bomba ustune atmasi kahramanlik degil.. bir ananin 'caresiz koruma duygusunun en son sekli '.. canli bomba ise caresiz intikam duygusunun en son sekli.. ortak yol hep ayni..
  • YASEMİN   - 08.11.2011 yazın gerçekten hem yoruma dayalı hemde bilimsel açıklamalarla beslenmiş.Tebrik etmek düşer bize. Saol takip etmeye devam ediyou.
  • Tebrikler Alivan  İstanbul - 03.11.2011 Konu hk duyarlı ve sağlam yazınızdan dolayı şükran duyduğumuzu bilhare ifade etmek istedim.

:

:

:

: