Kıbrıs sorunu ve gerçeği ile yaşamak

Kıbrıs sorunu öyle 30-40 yıllık bir sorun mu yok canım bu kadar basit olabilir mi?

Kıbrıs sorunu öyle 30-40 yıllık bir sorun mu yok canım bu kadar basit olabilir mi? Yüzyılların sorunu ve hep de çıkar tartışması, peki nereye kadar sonu mu var zannediyorsunuz olsa zaten KIBRIS sorunu diye de bir sorun kalmazdı, “bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete “ değil elbette ancak bir son da yok.

Kimilerine göre son belki bu durum ancak kimilerine göre de bu durum değil yine çıkarlar ve beklentiler. Kıbrıs birleşirse bütünleşir ve huzur gelir ancak tersini de düşünen var Kıbrıs birleşirse var olan huzur da bozulur. Gerçekten de bunun ortası veya çözümü ne BM bile bilemiyor. Tam da ne tür bir çözüm kabul edilir konusunda emin olsalar belki daha da yaptırımcı olup bu sorunu sonlandırırlar BM bu sorun da gerçekten çöktü ve çözemedi? Ancak ortada bir gerçek var ki onu DÜNYA bile inkar edemiyor ve RUMLAR da söylüyor, Kıbrıs ta 1974 ten itibaren huzur ve güven var belki anlaşamadık komşularımız ile uluslar arası alanda ancak savaş halinde değiliz.

Sınır kapıları da açıldı açılalı bir gerçek daha ortaya çıktı ki iki halk yan yana yaşayabilir birçok tabu yıkıldı bu sayede. Bir gerçek daha kabul edilebilir duruma gelmekte gün geçtikçe o da ayrı yan yana yaşam ve bunun üzerine de şekilleniyor Kıbrıs kim ne derse desin ne AB kurtuluştur ki eskiden bu çok söylenirdi.

Ben şahsen ANNAN planı döneminde ki tartışmalar da AB’NİN geleceğini ekonomik yönden çok riskli gördüğümü defalarca söyledim ve AB tam üyeliğinin KIBRIS sorunu için bir kurtuluş olmadığını savundum. AB ekonomisi gerçekten çöktü ve bu yükü çekmekte zorlanıyor nerde ise tüm AB ye üye ülkelerinde ciddi ekonomik sorunlar var. İngiltere’de düşünün ki 2000 kişilik bir eylemci üniversiteli öğrenci guruba İngiliz polisi SGOTLANT YART plastik mermi ile müdahale etti olamaz böyle bir müdahale!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Demokrasinin beşiği İngiltere böyle yaparsa ALMANYA ne yapacak merak ediyorum ve tabiî ki FRANSA.

KIBRIS doğu batı arasında ki ticaretin merkezi görevi üstlendiği yüzyılların KIBRIS’I bu önemi sayesinde de hep çekim merkezi olan bir ADA kimler geldi kimler geçti bu küçük ADADAN ancak hiç önemini de yitirmedi. Şimdi de doğal gaz meselesi kimilerine göre yoktur doğal gaz deseler bile RUM tarafı doğal gazı buldu. Ancak değerli okurlar doğal gazı RUM tarafı mı buldu yoksa NOBLLE enerji şirketi aracılığı ile ABD mi buldu bu ayrıntıya çok iyi dikkat edelim. ABD geçen haftalarda savaş gemisini LİMASOL limanına gönderdi bir fırkateyin geldi ne mesaj vermek istedi çok iyi okumak gerekir. Gaz bulundu ve şirket temsilcileri tüm verileri toplayıp uygun bir zamanda ABD de yapacakları bir toplantıda verilerin sonuçları açıklanacak,peki gazın sahibi olan KIBRIS TA niye açıklanmıyor maalesef gerçek sahibi ABD oldu KIBRIS yalnızca yüzdeliğini alacak söz sahi olmaktan da çıkıyor.

KC diğer parsellerin de talibi var dedi ve ilgilenen ülkeler var başta RUSYA olmak üzere 2.5 milyar EURO da kredi alındı RUSYADAN ancak hangi parselin RUSYA’YA verildiği açıklanmadı RUS uçak savaş gemisi KIBRISA gelecek dendi o da daha gelmedi ancak ABD savaş gemisi geldi gözdağı verdi ve gitti neler olacağını ileri de göreceğiz.

Bu kadar karışıklık içerisin de KIBRIS TA DA bir anlaşma nasıl ve ne şekilde, TÜRKİYE’NİN de petrol araştırması için bir yüzer platforum aldığını biliyoruz ve TUZLA tersanelerin de de bakımdan geçiyor NOBLE yakınların da da kazıya başlar ise her halde çok sürpriz olmaz, bu kadar hazırlık altın da mutlaka bir çalışma var çünkü TÜRKİYE biz bu bölgede güçlüyüz diyor.

Böyle de olursa ben ve benim gibi düşünenler haklı olacağız, biz bu günü dünden gördük diyeceğiz ve dediğimiz gibi AB bizim tek alternatifimiz olamaz ben bunu 8 yıl öncede söyledim bu gün TÜRKİYE hükümeti de ayni şeyleri söylüyor.
Bu haber 846 defa okunmuştur
  • sevmek kolay mi??? vatandas   - 20.11.2011 Kapilar acildi, rumlarla tanistik, bizi seviyorlar. NOKTA.. 'Bunlar bizi yerlesikler kiskansin diye seviyorlar'..

:

:

:

: