Türkiye büyük risk alıyor…

Suriye’de risk gittikçe artıyor. Arap birliği ve Suriye arasında ki gerilim doğrusu bölge ilişkilerine de yansımış durumda.

Suriye’de risk gittikçe artıyor. Arap birliği ve Suriye arasında ki gerilim doğrusu bölge ilişkilerine de yansımış durumda. Örneğin; Türkiye-Suriye, Suriye-İran ilişkileri gibi…

Son günlerde Ankara’nın B.Esed dışında Suriye’de ki ulusal konseyi muhatap alması bize şunu gösteriyor ki,Ankara’nın Esed sonrası dönemde Bakanlar kurulu düzeyinde ortak ilişkiye gireceğini gösteriyor.

Bir kere Suriye’yi Ankara’nın iyi okuması lazım… Kim ne derse desin Suriye kesinlikle bir Libya gibi değil.Düşmesi de ülkede dikta’nın sona ermesi de bir Libya örneğine benzemeyecektir.Suriye’de ne olur bugün bunu kestirmek zor doğrusu ama bir Libya gibi olmayacağı ortada Neden mi?

-Libya’da bir kere aşiret arasında ki ilişkiler yönetime yansırken Suriye’de bu iş orta sınıfa göre şekillenmektedir.

-Libya’da Suriye’ye nispeten destek daha cılızdı. Çünkü Libya’da aşiretlerin Kaddafi’yi yolda bırakması Yeni düzeni’de beraberinde getirdi.Suriye’de ki orta sınıfın(middle class) ın Esed’in yanında tek vücut olması bir o kadar da Esed’in elini güçlendiriyor. Nitekim son olaylarda orta sınıfın ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Muhalif güçlerin katledilmesine ses Libya’da kine nispeten daha az..

-Suriye’de ki devletçilik anlayışı Kaddafi’ye nispeten daha kuvvetli. Nitekim Kaddafi’nin sonunu da getiren bu oldu.

-Diğer önemli bir nokta şu ki Libya’da NATO müdahalesi vardı. Bu müdahalenin Suriye’de gerçekleşebilecek olması şuan zor. Çünkü Rusya ve Çin gibi küresel güçlerin coğrafya’da ortaya koyduğu stratejik çıkarlarına ters düşeceğinden bu müdahale şuan zor görünmektedir.Nitekim Esed açıkça Rusya tarafından desteklenmektedir.Rusya dış işleri bakanının açıklamaları Suriye’nin açıkça Rusya tarafından desteklendiğini göstermektedir.

-Arap Birliğinde Suriye’ye karşı alınan tavır ne olursa olsun Çin ve Rusya desteğinden yoksun Suriye üzerinde çok uluslu bir müdahalenin olması söz konusu bile olamaz..

- Esed’in Suriye’de yönetimden çekilmesi şuan için zor görünmektedir. Çünkü orta doğu’da ki diğer liderlerine başına gelenler Esed’in çekilse de çekilmese de başına geleceklerini göz önüne serdi. O yüzden Esed’in ölümü bile göze aldığını buradan anlayabiliriz. Bu mücadele Esed’in var ile yok arasında ki mücadelesi olarak yorumlanırsa daha doğru olacaktır.

Orta Doğu’da yaşanan Arap baharından önce Suriye ile bakanlar düzeyinde ilişkinin olması ve bu dönemde Türkiye’nin karşısında Suriye’nin bulunması bize şunu gösteriyor ki, Bazı dönemlerde kurulan dostane ilişkiler ülkesel çıkarımların ötesinde değildir ki nitekim bugün gelinen nokta bize bu dersi vermiştir.
Bu haber 1068 defa okunmuştur
  • fatih   - 23.11.2011 büyümek bazen beraberinde fazla risk almayı gerektirir.tebrik ederim dolu bir yazı
  • turkce'yi anlamak engin irfan  melbourne - 21.11.2011 G.W.Bush'un bu aciklamasini tum alem tabii ki duymustur. Beni bu aciklamasi da aslinda hic ilgilendirmiyor.Ancak neler olabilecegini pek ongoren olamamistir.Iste isin sirri ve kehanetleri buradadir.Benim bir bir dogru cikmakta olan ongorulerimi kim yazabilmis ki?Belgeleriyle aciklasaniza.Ama ben kendileriminkini tarihleriyle birlikte yazabildim. 11 Eylul'deki ikiz kulelerin ,bizzat ABD tarafindan kasten vuruldugunu da hemen iki ay sonra, Kasim'daki makalemde ilk yazan ben oldum.Turkce anlamayanlar icin gidip de Cince ogrenecek degilim.Bunun yerine ongorulerim gerceklestikce sizler de bukemediginiz elimi opmek icin hazirola gecin.Kiskanip catlamaya gerek yok ki!Benim yorumlarimla kimse bas edemez.
  • 81,5 karasakal gaco  TÜRKİYE - 20.11.2011 KKTC Türkiyenin zaten üstü kapalı bir ilidir.Plaka kodu da :81,5 dur.. :))
  • engin dis turk(kibris)   - 20.11.2011 Sen soyledin biz anlamadik!!..ABD baskani George Bush senden once 'We have new plans for Middleast' soylemisti onu da iyi anlamidik.. Cunku biz AB ye gireceydik ve AB li olacaydik..
  • gunaydin! engin irfan  melbourne - 20.11.2011 Daha simdi mi uyaniyorsunuz?! Simdiki durumlari yillar once yazmistim.1-25 Temmuz 2005,Avrupa(Afrika gazetesi).Baslik:'TC'yi Kusatma Plani Tamamlanmak Uzere.' Bolgemizde TC ya bir savasa girecektir,ya da itilecektir. 2- 6 Mart 2001,Avrupa gazetesi.Baslik: 'TC'nin katilacagi blok Avrupa Birlesik Devletleri degil,bilakis Turkarap Birlesik Devletleri olacaktir' 3- 20 Agustos 2005 Afrika gazetesi,Baslik: ' Olasi Kutsal Petrol Davamiz ve Niyazilerimiz!' TC ve kuklasi KKTC,simdi de ufukta gorulen olasi kutsal petrol davasinda Kibrisliturkleri Niyazi etme hazirliginda. Gorulecegi gibi ben yillar once uyanmistim.Konu makalelerime ulasabilen daha genis ayrintilara sahip olur. Tayyip'i dama tasi gibi ordan oraya gezdiren ve Arap dunyasina lider olarak oturtmaya calisan ABD ve AB,aslinda TC'ye tuzak kurmaktadirlar.Bu ongorulerimi yazdigimda pekcok cahil ve gaflet icinde uyuyanlar beni alaya almislardi.Haydi yine alay edin!E gunaydin be baylar!
  • gerçekler tolga   - 19.11.2011 yazımuhteviyatı bakımından cokdolu gercektenbasarılıbıryazarsın
  • yasemin   - 19.11.2011 Türkiye'nin gönderilmek istendiği bataklık var dikkat etmeliyiz.
  • dua edelim aslanbaba hatirina  dis turk - 18.11.2011 Turkiye istese veya istemese ne fark edecek??... Turkiyeyi yavas yavas suriye icindeki batakilga kaydiriliyor.. Dua edelim ve, ucuz atlatalim.....

:

:

:

: