Cumhurbaşkanını sisli hava karşıladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Londra’ya bir geldi, pir geldi..
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Londra’ya bir geldi, pir geldi..
Yıllardır rastlamadığımız yoğunlukta bir sisle Pazar sabahı uyandı Londra ve çevresi.. Ve öğlene kadar yoğunluğunu koruyan sis, tüm hava trafiğini de alt üst etti..
Ne tarifeli , ne charter , ne de cumhurbaşkanlığı uçağı tanımadı sis..
Ve Heathrow ile Gatwick havaalanlarındaki tüm uçuşları etkiledi..
Londra Heathrow Havaalanının VIP bölümüne 16.30’da inmesi planlanan uçak, sisin azizliğine uğrayınca, 17.15’de indi puslu alana..

Burada törenle karşılama ardından da Kraliyet arması taşıyan özel araç, motosikletli eskortlar eşliğinde kalacağı otele getirildi..
Hyde Park’a bakan kentin bu en gösterişli otellerinden birinde, “Kral Dairesine” yerleşti Gül çifti..
Gül ile birlikte Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşleri de Abdullah ve Hayrünisa Gül çiftiyle birlikte geldiler otele..
Bu gezi, 1967, 1988 yıllarındaki Türkiye Cumhurbaşkanları Cevdet Sunay ve Kenan Evren’den sonraki üçüncü gezi.. Sonuncusu ile arasında 23 yıl var.. 44 yıl içindeki bu üçüncü gezide 3 ayrı Türk Cumhurbaşkanı Londra’da ağırlandı.. Ve bunların hepsini de Kraliçe 2. Elizabeth ağırladı.. Bunların karşılığında da 2 defa ülkemizi ziyaret etti.. 1971 ve 2008 yıllarında..

Kraliçe 2. Elizabeth 85 yaşında ve önümüzdeki yıl tahtta 60’ıncı yılını kutlayacak..
Bu gezi, kuralları, gelenek ve görenekleriyle devlet başkanlarına uygulanan protokolun işlediği en üst düzey bir resmi ziyaret..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve heyetine de buna uygun bir program hazırlandı..
Londra uzun zamandır bu yoğunlukta bir sis görmedi.. Hava tahmincilerine göre önümüzdeki hafta, mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkta seyredecek.. Zaten Ankara’dan cumhurbaşkanıyla gelen gazeteci arkadaşlarımız da burayı , oradan sıcak bulduklarını ifade ediyorlar..Masmavi gökyüzü, sonbaharın rengarenk hale getirdiği park ve bahçeleriyle Londra, mevsimin en güzel günlerini yaşıyor.. Böyle bir gezi için, sisli başlasa bile, ideal hava var Londra’da..
Bu hafta hem resmi ziyarette bulunanlar, hem beraberindekiler , hem haber peşinde koşturan basın görevlileri için yoğun geçecek..

Gül’ün katılacağı İngiliz İşverenler Konfederasyonu (CBI) yıllık genel kurulundaki konuşması, Wilton Park konferansında söyleyecekleri, Türk ve İngiliz CEO’larla buluşacağı yemekte anlatacakları merakla bekleniyor ..Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Avrupa ülkelerine bu konuşmalardan çıkacak mesajların, İngiliz ve diğer komşularındaki etkisi nasıl olur, zamanla görülecek..

Son 3 yılda üçüncü defa buluşmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Gül ve Kraliçe 2. Elizabeth ile eşlerinin neler konuşacağını, belki sızan haberlerden duyacağız.. Duyamasak da bugüne kadar sayısız devlet ve hükümet başkanına ev sahipliği yapan, adeta etiket, protokol, devlet şahsiyetlerini ağırlamada dünyaya ders verebilecek en etkili kişi olan Kraliçe 2. Elizabeth’in, kendisinden yaşça çok genç Gül çiftiyle sıcak, dostane bir ilişki sergileyeceğinden kimsenin şüphesi yok..

İngiltere’ye ilk kez 33 yıl önce üniversite sonrası eğitimi için gelen, bir süre Exeter’de sonra Londra’da yaşayan Gül’ün ,bu sefer gelişi çok farklı..

Salı sabahı Kraliçe ile karşılaştığında, Edinburgh Dükü Philip ile tören kıtasını selamlarken, Buckingham Sarayına törenle giderken ve 2 geceyi sarayda geçirirken neler düşüneceği, hissettikleri , aklından geçenler herkesin merakı.. Belki bu gezide bu merakımızı giderir, duygularını biraz olsa anlatabilir..

Böylesine bir tecrübe, herkese nasip olmaz..
Bu haber 782 defa okunmuştur

:

:

:

: